fcoop

Proč se říká někomu,kdo „lže,jako když tiskne“ sedmilhář?

Proč to není – třeba – pětilhář?

Nejlepší odpověď
annas

Číslo sedm znamenalo v původní mystice mnoho, tedy např. ten, kdo „mnoho“ lže, je sedmilhář.

Se sedmilhářem se setkáme v próze J. Drdy Putování Petra Sedmilháře – tj. člověk, který si vymýšlí, lže nejvíc, jak dovede. Objevují se pohádkové a fantasatické motivy – ohlas barona Prášila, Dona Quijota, tedy i symbol sedmičky.

Symbol čísla sedm – mystický význam, vychází z bible, především z Apokalypsy.
Když se přísahalo, muselo se říct 7×.

Více v odkazu
https://www.pas­torace.cz/Kni­hovna/3-Symbolika-cisel-4-5-6-7.html

Přirování k tisku – tisk také nepíše vždy pravdu, zkresluje skutečnost. Toto úsloví pochází již době K. H. Borovského.

Přezdívka Sedmilhář odvozena od toho, že dotyčná osoba stále vypravuje smyšlené historky a velmi často v nich lže

Další odpovědi
bolak

Král Sedmilhář je prolhaná postava z jedné pohádkové knížky. Měl jsem ji doma, napsal ji Jaroslav Tafel.

Drap

Kdysi mě někdo vysvětloval, že sedmilhář proto, že lže stále, to je sedum dní v týdnu.

hanulka11

našla jsem jen toto
http://cestina20­.cz/slovnik/sed­milhar

je to zajímavá otázka a proč třeba to není desetilhář, že ano ,

když někdo neustále lže ,je to prostě lhář na entou ,není radno mu věřit …jsou to zřejmě takový bájní lháři , kteří lžou i sami sobě