bolak

Proč se říká „nedá se svítit“ místo „nedá se nic dělat“, jak to vzniklo?

Jako nedá se nic dělat, protože se nedá svítit, a je tma a ve tmě se nedá nic dělat, a nebo má moje rigorózní logika trhliny? 🙂

Nejlepší odpověď
redy

Jak sis to vysvětlil je dobrý----já bych řekla nedá se svítit, jako že něco nefunguje-
něco je špatně, blbost co?

Další odpovědi
annas

Nedá se svítit se nám bohužel nepodařilo najít ve zdrojích, která používáme k zodpovězení dotazu na přísloví, úsloví, fráze apod. Jedná se ale o ustálené spojení, které se často používá a vešlo do běžného slovníku.
Znamená určitou rezignaci; nedá se nic dělat, nedá se proti tomu nic dělat apod.

Odpovídá stránka Ptejte se knihovny.
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2011/f­raze-neda-se-svitit

--
Ale nedalo mně to a hledala v Krameriově slovníku.

Cesta k bohatství Stránka monografie
Stránka: 65
…podezření tmavé krámy, v nichž se nedá nic rozeznati a špatné zboží se může koupiti za dobré. Dostatek světla denního jest ostatně i se stanoviska hospodářského velmi užitečnou věcí. Neníť třeba, abychom snad teprve dokazovali, že jest světlo denní lacinější než olej anebo plyn, tudíž není třeba svítiti ,,,…
Je to jedna z možností. Řekla bych, že někdy v minulosti se šetřilo, takže se využívalo denní světlo. Neměli třeba v domácnosti louče (i toto slovo pochází od svítit), nedostatek petroleje atd., takže využívali pološera, aby ušetřili – nedalo se nic jiného dělat.
Doplňuji:
Za šetřiti … patří mezera …

Ještě mě napadlo, že když někdo třeba v přítmí krámu koupil jiné zboží, nedalo se nic dělat, protože v rámci šetření se nedalo (nemohlo) svítit

Pokusím se ještě pátrat – případně v diskuzi, ale jsou to úvahy, různé možnosti vzniku.

Třeba ve stejném zdroji je citace od Komenského, že " ne- bude vinen, že otrokem satanovým zůstane. Rovně jako slunce nebeské všechněm svítiti dostatečně není vinno, jestli že kdo před ním do jeskyni vcházeje svítiti sobě" nedá. Tato hle dostatečnost vykoupení našehe jest důvodem také veliké té jemu dané moci na nebi i na zemi. " Opět se nedá nic dělat, není možné tedy svítit.

Výklad evangelia z téhož zdroje:
„Bude. — Nebe a země a vše, co na nich se na- chází, pomine. Vše na světě jest pomíjející. Ani my zde na zemi nemáme stálého bytu. Nevíme dne ani hodiny, kdy přijde chvíle, kde se nám slunce zatmí, měsíc nám nedá světla svého, a hvězdy nám nebudou svítiti“.

www

Já bych to viděl ještě trochu jinak.
Když nebylo čím svítit, později zase běžně vypadával proud a nedalo se proti tomu nic dělat, takže tady bych viděl to spojení. Ale nikde jsem nehledal, třeba je to úplně jinak 😁

zistan

Po tmě se dá dělat hodně věcí, třeba ....... (Chybějící doplň podle fantasie)

annas

Ještě se dá brát obrazně. Jen naťuknu.

Bohužel, nedá se svítit tam, kde je veškeré světlo zákeřně sfoukáváno a kde je prosazováno ego. 🙂