hapiky

Proč se říká něco vyslepičit, když významem to má se slepicemi pramálo společného?

Nebo že by byly slepice drbny?

Nejlepší odpověď
annas

Ale má. Když snese slepice vejce, tak to dává kdákáním na vědomí všem kolem. Vyzdradila své tajemství,

Zřejmě od totho vzniklo sloveso slepičit, vyslepičit ve významu prozradit, klábosit, žvanit.

Druhá možnost, že slepice zpravidla kdekoliv vyplkne vajíčko, ale vyplkne i kuřinec. Když zpravidla žena něco vyslepičí, obecně, vyplká, často kdekoliv a komukoliv.

Sloveso plkat je moravismus.

Již Josef Jungmann uvádí význam tohoto slovesa ve významu vyzradit , vyžvanit to, co má být skryto..

I když jsem o původu uvažovala, nemýlila jsem se.

Jungmann odvozuje skloveso od výrazu „slepičí řiť“ (samozřejmě vulgárně) – nadávka pro člověka, který nic neudrží, lehce vypouští, vyplká tak, jak slepice vypouští vejce i kuřince,.

V. Machek Etymologický slovník

Takže Dochy nemá docela pravdu, jak potvrzuje i etymolog. Ale ten přece tomu nerozumí …

Další odpovědi
Dochy

Zřejmě jsi nikdy slepice nechoval, ani jsi nebyl na návštěvě v kurníku, co?? To bys nevěřil (tedy pak už bys věděl) jak jsou slepice ve skutečnosti ukecaný…

led

Sliepka je ticho, len keď spí. Neustále sa zveruje svetu so všetkým, čo jej na myseľ príde, aj keď to nikoho nezaujíma (okrem čakateľov na vajíčko).

EKSOT123

Proč tolik slávy kvůli snesenému vejci? Samozřejmě jednak se chlubí před kohoutem, ale myslím hlavně, copak není vejce zázrak? Sice to není ještě narozené dítě, vlastně kuře, ale z poloviny už ano!
Ale odpovědí na otázku si asi u poloviny respondentů moc přízně nezískám.
Na rozdíl třeba od slova „vystrnadit“, kdy iniciátorem slova byl strnad, jsem přesvědčen, že „vyslepičit“ vzniklo ryze na základě určitých charakteristik poloviny lidského druhu, a až následně bylo připodobněno k chování slepice.

ivzez

Mně se zdá, že tento obrat má naznačit, že muži
jsou z obliga, podle nich „něco vyslepičí přece jen ženy“.

Ovšem to by byl velký omyl.
Muži drbou také. Je jich asi méně než žen, ale když se
do toho dají, dokáží být i horší než pověstné „drbny“.

Vlastně by mne zajímalo, jestli existuje adekvátní označení pro muže.

(–:

Dochy

annas: reagoval jsem zejména na: „nebo že by byly slepice drbny?“

Nicméně co se těch etymologů týče – ani oni nebyli u původu tohoto výrazu, takže se jen dohadují stejně jako my (i když oni k tomu teoreticky mají o trochu více podkladů)

hapiky

Dochy: Ne nejsem kuna!
Ale když slepice snese vejce, tak se mě zdá, že se tím jen chlubí.

ivzez

Souhlasím, mám stejný dojem.