Avatar uživatele
akvidzerp

Proč se říká:Nebuť zvědavej budeš brzy starej?

Nějak sem nikdy nepochopil význam.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, aramah, johana 56, anonym, Damiana, anonym, anonym před 4288 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Toto úsloví se říká docela často. Domnívám se, že původ zvědavosti nesouvisí přímo s moudrostí stáří, ale s nedočkavostí. To znamená, že ten, kdo je na něco zvědavý, nechce počkat, až to něco samo přijde, až se to dozví. Touží po tom, aby se dověděl něco dřív, rychleji, než nastane ten správný čas.. Tím, chce vlastně „přeskočit“ přirozený běh času.. To znamená, že rychleji stárne, když zná víc, než je potřebné pro jeho věk. Děti to dělají asi nejčastěji …

Další možnost výkladu. Slova se zpravdila říkajíí jen do určitého věku (spíš dětem nebo mladým lidem). Aby děti na cokoli nepospíchaly a nepopoháněly čas. Také se dá v tomhle případě říct „všeho do času“, „všechno má svůj čas“.
Doplňuji:
Moje chyba. Omylem jsem klikla …Nemohu změnit.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lucijej

No já si to vysvětlu ju takhle. Člověk sbírá znalosti postupně během života. Je jasné, že desetiletý kluk toho ví podstatně méně než osmdesátiletý kmet, který toho už hodně prožil a zažil.
A ten, kdo je zvědavý – moc se dozví.
Takže je to taková narážka, že ten, kdo toho hodně ví, bude i starý.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Jestli ono to nebude souviset s takovým přežilým názorem, že : stáří je moudré.
Když se člověk ptá, tak se většinou i něco doví. Kdo se ptá hodně a často, ten se toho dozví víc. Tím rychleji vstřebává poznatky a zkušenosti a psychicky rychleji také vyzrává, čili „stárne“.
Je to můj názor, protože už bych podle RL měla mezi ty moudré patřit, a tak nějak mi to dává smysl. (Ale ono to není pokaždé pravda, rošťačiny jsou má druhá přirozenost a ještě dnes mne rozesměje, když si vzpomenu na kolegyni z radnice, která mne a spolupracovnici v kanceláři chodila napomínat s vážnou tváří a prsteníčkem namířeným k nebi: „Děvčata, nezapomeňte, že pracujete na radnici!“ Jednou to udělala i v okamžiku, kdy starosta hledal něco ve skříni za dveřmi a ten se málem nezkácel smíchy k zemi. No, ale je možné, že i v tom je kousek moudrosti – umět se zasmát a mít proč to udělat.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

annas je tentokrát nejblíže, protože prapůvod je před mnoha generacemi téměř výhradně pro ukvapené otázky dětí, kdy se toto rčení ustálilo jako reakce na předčasně „dopělé“ otázky (nejen sexu apod.).
Volná interpretace by se dala uvést ve smyslu, „stejně bys to nepochopil, anebo nevěřil. Počkej si až to sám zažiješ a pochopíš, pak se ti rázem plno souvislostí bude zdát jasná“.
Trochu souvisí s poznatkem, že zkušenost se nedá předávat, každý se musí spálit sám.
P.S. Tvá verze se ale neříká vůbec, nám už odmalička říkali „Nebuď…!“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Nespravedlivost na jednom místě ohrožuje spravedlnost na jiném místě. Bohužel, bod jsem dala nedopatřením.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prosim-o-pomoc-nejakeho-zbehleho-cestinare-s-touto-vetou-mnohokrat-dekuji#discussion

před 4288 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Někdo si tu plete objektivitu a pomstychtivost. Normální uživatelé
dávají body podle obsahu odpovědi a ne podle ksichtu nebo zášti.
Právě spravedlnost má být nestranná, nikoliv zaujatá a protekční.
Je-li dobrá odpověď, dávám bod bez ohledu na nick. To dělávají jen nekritické hysterky.

před 4288 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Jeee ! :-o
Pekne jste me vystihl. 🙂 Klobouk dolu. 🙂 -iv-

před 4288 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Iv, domníváte, že pravda někdy zvítězí?

Když se kritikovi něco nelíbí, určitě kritizovaný nedosahuje jeho velikosti!!!

Někteří jedinci jednají jako by nebyli Češi. Cokoliv si přečtou, převedou si do"vlastního jazyka", takže to okamžitě znamená něco úplně jiného, jak je možné zjistit téměř u každé mé odpovědi…

před 4288 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

An., on pise v mnoznem cisle, tak mozna to bylo i na vas ! :-p
🙂
My jsme na tom ale dobre. my jsme zavisle jen na pc. Nekdo je mozna ale v realu zavisly nejen na pc ( schvalne si nekdy udelejte cas a spocitejte jeho odpvedi za den a casove rozpeti ) , ale i na cigarach a chlastu … -iv-

před 4287 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Iv, k první části – máte pravdu.

Druhá část. Zmiňujete se, že jsme obě závislé na Odpovědích. Je možné se o tom přesvědčit z denního nárůstu počtu našich odpovědí…
Vy zíráte, ostatní zírají, kolikrát je vyšší číslo odpovědí u těch nezávislých…

Povedu další statistiku …

před 4287 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ja to psala o te zavislosti An., protoze to mame preci potvrzene od Dr. ! Od toho to vim.
Vy jste jeste na tom lepe. Vy mate od nej jeste dalsich 5 diagnoz a zdarma ! Ani jste nemusela platit lekarsky poplatek … zavidim vam. To se nepostesti jen tak nekomu. Na dalku urcovat diagnozy, to neumi ani saman , u ktereho jsem byla.
To umi jen podvodnici a nas Dr. -iv-

před 4287 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Iv, to, že mám na dálku stanovené diagnózy, svědčí určitě o genialitě dotyčného.

Nějak nemohu pochopit, že když zmiňovaný otázku viděl hodinu přede mnou (bodoval), že reagoval až hodinu po vložení mé odpovědi. Stalo se to již několikrát. Inspiruji ho, ale v jakém slovu smyslu? Jak se to dá nazvat?.

před 4287 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek