Verulik

Proč se říká „Nebuď lama“?

Nejlepší odpověď
marci1

Lama je český termín používaný na Internetu a v počítačích, vychází z anglického slova lamer (lame = chromý). Výraz je pejorativní až hanlivý, označuje neschopného nešikovného uživatele, který zcela neumí pracovat s počítačem (popř. s nainstalovanými programy), a ještě s tím obtěžuje a zdržuje ostatní uživatele.

Dnes je tento výraz používán pro:
začátečníka,
uživatele obtěžujícího zkušenější začátečnickými dotazy,
často sebekriticky, např. „Já jsem lama!“ uživatelem, který provedl nepřehlédnutelnou chybu, např. v zapojení hardwaru nebo tvorbě programu,
počítačového hráče týmových her škodícího vlastnímu týmu úmyslně (tzv. teamkilling) nebo svou nezkušeností (např. tím, že stojí ve dveřích a brání ostatním projít),
uživatele, který předstírá, že je hackerem, ale jeho znalosti tomu hrubě neodpovídají. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lama_(po%C4%8D­%C3%ADta%C4%8Dov%C­3%BD_%C5%BEar­gon)

Další odpovědi
quentos

Předchozí odpověď už jen doplním: „lame“ neznamená jen chromý, ale taky přeneseně „trapný“. Spíše se to pojí s tímto později zmíněným významem.

aliendrone

Jen bych dodal k marci1, že ÚMYSLNÝ teamkilling není lamáctví, pouze neúmyslný (z blbosti, neznalosti, když třeba nepozná spoluhráče a sundá ho).

BTW – Nikdy jsem se nesetkal s označením lama vyjma okruh pařanů (hráčů počítačových her).