hapiky

Proč se říká: Mít oči na stopkách či šťopkách?

Nejlepší odpověď
Edison

Už jsi viděl šneka, či slimáka? Myslím, že to docela dobře vysvětluje, co to znamená a proč se to říká.

Další odpovědi
Roman71

Obrazně řečeno „mít zrak v pozoru“, být ve střehu..

Co má říkat takový šnek, který se přiřítí do práce celý odřený a potlučený s odůvodněním, že ráno ráno zaspal, pádil si to zkratkou přes les, aby dohnal zpoždění, a kde se vzala, tu se vzala, vyrostla před ním mochomůrka?!?!

annas

Proč se říká, už se těžko dovíme, kdo první vymyslel. Jen podle významu slov je možné uvažovat. Stopka trrčí, takže podobnost s očima. Podobně jako hlemáždi, tedy " tvorové zanechávající za sebou slizovou stopu a mají oči na stopkách, které mohou libovolně zatahovat.
http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=7697:oi-na-stopkach-sp-1869247452&ca­tid=1721&Itemid=148

Mít oči na šťopkách = zvědavě pozorovat, sledovat něco s velkým zájmem, zaujetím. Dávat si pozor. Synonymum pro úsloví – mít oči navrch hlavy.

Stejně jako když hledáme v lese houby, nebo vidíme stopku u jablka, případně u peří, dáváme pozor atd.

ˇšťopka je lidový název pro stopku, takže v tomto frazému se zřejmě častěji používá tvar šťopka.

„Původ slova – Jiří Rejzek Etyxmolgický slovník
"stopka ‘tenká část rostlin nesoucí plod či
květ’. Jen čeština – , nejasné. Srovnává se s r.
stëbka ‘prut’ od stebát’ ‘švihat’,“

Může jít o stopku u jablka, houby, peří atd. – později stonek, stéblo, dnes značka.

Kepler

Že by podle periskopů ponorek? Ale ti plži jsou taky pravděpodobní.

Cenobita

Oči jsou k mozku přirostlé pomocí speciálního očního/zrakového nervu a tento útvar vypadá s okem jako třešeň na stopce. „Mít oči na stopkách“ je pak obrazným vyjádřením skutečnosti, že se někdo na něco velmi upřeně, pozorně, zaujatě dívá, či to zkoumá tak že mu „málem vypadnou oči z důlků“.

Zdroj: https://slide­player.cz/sli­de/2682944/10/i­mages/15/Um%C3­%ADst%C4%9Bn%C3­%AD+dr%C3%A1hy+v+moz­ku+Zrakov%C3%A9+ner­vy+obou+o%C4%8D%C3%­AD+se+st%C3%BDkaj%C3%AD+­v+m%C3%ADst%C4%9B+%28­chiasma%29+%C4%8C­%C3%A1ste%C4%8Dn%C4%9B+s­e+k%C5%99%C3%AD%C5%BE%C3­%AD.+P%C5%99e­pojuj%C3%AD+se­+v+corpus+geni­culatum+latera­le+v+talamu..jpg