paul1

Proč se říká: měl ze zádele kliku?

Vůbec mi nenapadá nějaké logické vysvětlení

Nejlepší odpověď
annas

Mít kliku – najdete v archivu v různém významu.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-slovni-spojeni-mit-kliku-ty-mas-sakra-kliku-a-ma-to-nejakou-souvislost-s-klikou-od-dveri

Jedno z nich – mít štěstí.

„mít kliku – užívá se nejčastěji ve významu mít štěstí; šťastná náhoda. Uvádí v r. 1929 Nováček. Původ z německého Glúck = štěstí.“

Nevím, Jak se zadní část těla dostala do přirovnání. Štěstí může být třeba nazasloužené, přišlo bez větší námahy.

Nebo naopak se musel dotyčný víc snažit, ale podařilo.

Řekla bych, že to souvisí s vyprazdňováním , někdo má štěstí, že se mu daří, jiný se musí o tento úkon pokoušet déle. Rovněž se říká, že je lepší flatul než 10 doktorů = známka dobrého trávení -to je sktuečné štěšstí.

Přenesené významy vznikají všelijak, někoho něco napadne. jiným se zalíbá, a přirovnání je na světě.

Další odpovědi
Pepa25

Francouzi mají v tomto přísloví také zadek – „avoir le cul bordé de nouilles“ (mít zadek plný nudlí), Možná je to kombinace francouského přísloví a původem německé kliky …

Zdroj: https://g.cz/12-zabavnych-uslovi-z-celeho-sveta-kde-vsude-se-chodi-kolem-horke-kase/