Makina

Proč se říká…Když nic neumíš, běž učit…?

To jsou opravdu učitelé považování za takové hloupé bytosti, které nic neumí a nic jiného než „učit“ děti by nezvládli? ALE PROČ?

Nejlepší odpověď
quentos

zjevně pochází z dob, kdy se mělo za to, že skutečná „práce“ se dělá jenom rukama. Jinak jde vesměs o trapárnu, kterou bohužel mnoho lidí má za vtipnou…

Další odpovědi
tom004

Docela dobrý článek pana Hulinského.

Kdo umí, umí, kdo neumí, učí?

Tuhle větu jsem slýchával už jako kluk na základní škole. Moc se od té doby nezměnilo. Nedávné zjištění, že absolventi pedagogických škol jsou ochotni věnovat se i po skončení studia svému oboru, ale ne v základní škole (jak to zjistil poslední průzkum mezi vysokoškoláky pedagogických fakult) zase tak překvapivé není. Ať chceme, nebo ne, prestiž učitelského sboru na nejnižších stupních vzdělání není bůhvíjak vysoká. Už desetiletí. Jestliže si 7. dubna připomínáme Den vzdělanosti, měla by nás však tato skutečnost zarazit.

Zdroj: http://hulinsky­.blog.idnes.cz/c/31206/­Kdo-umi-umi-kdo-neumi-uci.html

Mapel

Ano, nic jiného by nezvládli.

Někdo nemá manuální zručnost a tu potřebuje i VŠ. Může však být dobrý učitel.

Pokud neumím učit a neznám praxi, tak to je nejhorší. Ono se stále bere, že učitel škodu nenadělá, ale to je krutá lež (viz absolventi škol). Já velice oceňuji, když jsme probrali sváření a pak nám vrazili do ruky plamen. Do konce života nezapomenu jak se zapaluje plamen, jak se postupuje při vaření, ale nesvařil bych nic. Jen nám chtěli učitelé dokázat, že to není sranda, když vidím svářeče, jak mu to jde. To jsou pak Učitelé.

Znám lidi, co manuálně dokáží vše, ale neumí to vysvětlit. Můj kolega prošel praxí a má dar vysvětlovat (učit). Je to poklad firmy.

Damiana

Přijde mi, že to o nich roznesli ti, kteří jejich vzdělání (a vzdělání vůbec) nepovažují za nutné. Je to dost hloupá urážka. Asi to má mít takový význam, že dotyčný nic nesvede rukama, řemeslo nezná, ale pusa mu jede a všechno umí „okecat“. No a děti mu to zbaští.
Nemyslím ale, že je to paušálně myšleno pouze na učitele, ale všeobecně na rozdíl mezi fyzicky a duševně pracujícími.

jendahun

Takže musím na to taky reagovat…Nevím jak to je dnes,nechodím už(zaplaťpánbůh)do školy,ale za hlubokého socialismu to fungovalo takhle: přes průsery k výšinám,člověk který byl sice nabytý teorií až po uši,ale v provozu prakticky nepoužitelný,byl povýšen a odšoupnut na školu,učiliště,VUM­L,do školy pro vzdělávání pracujících atd..Tam byl předpoklad,že už žádnou škodu nenadělá.Příklad: jeden učitel na střední nás učil ekonomiku – dřív býval technikem polesí,ale dělal uzávěrku v lese na pařezu a vítr mu po celém lese roznesl papíry,měl problémy vyjít s lidmi,špatné vztahy.Druhý dělal hajného,místo aby ukázal žákům na brigádě v zalesňování, jak se sadí stromky – tak na posedě ukazoval raději jejich učitelce názorně jak probíhá jelení říje.Osobně mám kamarády,spolu­žáky,kteří si udělali slušnou živnost ve školství,protože v praxi byli absolutně manuálně nepoužitelní.Ono teorie a praxe – to jsou dvě zásadně odlišné věci.Další člověk Ing. tady na lesnické škole taky učil ekonomii(než ho vyrazili),za socialismu byl vyhozen jako špatný polesný,který pomocí svých pokrokových metod málem položil polesí a vytuneloval ho,za působení na škole jako učitel podnikal,vytu­neloval pily,okradl obecní lesy,prakticky je zlikvidoval,nasral spoustu živnostníků že jim nezaplatil.Bohužel toto pravidlo mi život potvrdil jako pravdivé,mohu uvést další příklady.

MK44

Znám větu: Kdo umí, umí, kdo neumí, učí. Jejím autorem bude nejspíš nějaký nafoukaný expert, který to dotáhl v oboru dál než jeho učitelé. Teď je se svými vědomostmi a praxí strčí do kapsy. Jen zapoměl, kdo že mu dal základy, bez nichž by byl v… ééé nebyl dneska expertem.
Větu uvedenou v otázce jakoby říkal někdo, kdo se zbavuje někoho, koho už nepotřebuje a jednou ranou si vyrovnává účty za mindrák z pohlavku, který jako kluk dostal od učitele, když vyrušoval ve třídě. Nebo vás napadá něco jiného?

hanulka11

Přiznám se ,že jsem to ještě nikdy neslyšela