bolak

Proč se říká „jsem vám zavázán“?

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso zavázat má několik významů. V tomto spojení jde o přenesení významu. Mohu být někomu zavázán nebo on je mně zavázan.

1. " zavázati si (koho) učiniti někoho na sobě závislým, připoutati někoho k sobě, zajistiti si něčí vděčnost, oddanost; býti zavázán (komu zač) býti na někom závislý, býti k někomu poután, obyč. vděčnosti, díkem."

„Svou ctí, ba životem jsem zavázán té dostát povinnosti“ Jaroslav Vrchlický.

2.. zavázat koho) dáti, uložiti někomu nějaký závazek, závazně někoho k něčemu přiměti, přinutiti; býti zavázán (čím) míti závazek, povinnost, býti něčím

" Dovedl získat si přátele, které si zavázal malými pozornostmi" Karolína Světlá

Podle PSJC

Další odpovědi
setapouch

Jsem Vam zavazan (davam si zavazek) sluzbu Vam oplatit.