Proč se říká „jen špička ledovce“?

Může mi někdo vysvětlit, jak vznikla slavná fráze „a to jen špička ledovce“?

Odpovědi
kenyrts

myslím,že je to myšleno jako podobenství,protože většina informací o jakém koliv dění,které se dozvídáme je právě „jen špičkou ledovce“ tj.shruba 1 desetina toho co bychom měli o dané věci či dění vědět nebo se seznámit.(zkrátka víme toho moc málo o tom co se kolem nás děje…

Olaf

Je to dáno tím, že z ledovce jde opravdu vidět jen jeho špičku (o zbytku, který je větší, víme, ale zatím nevidíme). Zbytek je schován pod vodou. Důvodem je nižší hustota ledu než vody a platnost Archimedova zákona. Přesněji: hustota ledu je asi 900 kg/m3, vody 1000 kg/m3. Ponořená část objemu je taková, aby zaručila rovnováhu mezi vztlakovou a tíhovou silou. V_{ponořená část}*hustota_vody = V_{celého_ledov­ce}*hustota_le­du, tedy poměr ponořené části ledovce k celkovému objemu je 9/10. Nad vodou je tak desetina ledovce, zbytek je schován pod vodou.