Lukas27

Proč se říká holandské omáčce holandská ?

Odpovědi
marci1

Holandská omáčka je jedna ze základních omáček, které se učí kuchaři po celém světě. Připravuje se z vaječného žloutku, másla, citronové šťávy (nebo vinného octa), dochucuje se jen solí a pepřem, někdy také kajenským pepřem a dijonskou hořčicí. Holandská omáčka se používá například v oblíbeném receptu na vejce Benedikt, se zeleninou nebo s rybami.

Ačkoli se omáčka jmenuje „holandská“, je spojována s francouzskou kuchyní. Její původ je někde mezi oběma zeměmi: podle doložené historie ji připravovali francouzští Hugenoti (protestanti), kteří nejprve byli donuceni opustit na konci 17. století Francii a až poté jim byl umožněn návrat. Hugenoti, kteří se vrátili z Holandska, s sebou dovezli také recept na tuto omáčku. 🙂

https://www.mo­zaikatv.cz/ho­landska-omacka/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.