Proč se říká domácímu vězení zarach a odkud to slovo vzniklo/význam?

Odpovědi
Admin2

Stačilo se podívat do archivu a měl jste úplně stejnou odpověď, s nejpravděpo­dobnější variantou původu ,

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-puvod-odkud-pochazi-ma-slovicko-zaracha

"Zarach, mít zaracha. – tradovalo se, že jde o slovo, které se rozšířilo ze Slovenska. Pak by to mohlo být z maďarštiny – zar = zámek u dveří, též zavírat (snad prostřednictvím slovenštiny) nebo z nějakého tvaru romského – zarinel (což je rovněž z maďarštiny).

Pravděpodobnější je původ ze zkráceného: zaražené vycházky."

ZARAžené vyCH.

marci1

„Spojení "mít zaracha“ znamená mít domácí vězení, přeneseně zákaz nějaké činnosti. Někdy se používá první pád zarach, který je ale asi odvozený od tohoto rčení. Slovo je patrně odvozeno z maďarského zar, tj. zámek u dveří, nebo také zavírat. Do češtiny se dostalo patrně prostřednictvím slovenštiny. Druhou možností je původ z romského zarinel = zavřít, což ale také patrně vychází z maďarštiny. 🙂

Pramen:

Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov / [Jan Hugo, hlavní editor]. – 2., rozš. vyd.. – Praha : Maxdorf, c2006. – 460 s. ; 21 cm.

http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/mit-zaracha