Makina

Proč se říká: DEJ MI POKOJ … co to znamená?

Vim, že to znamená, aby mě ten dotyčný nechal být, s něčím mě neotravoval..ale proč zrovna pokoj?
Doplňuji:
A co třeba VLEZ MI NA ZÁDA… 😁 😁 😁

Nejlepší odpověď
annas

Dej mi pokoj má původ ve staročeštině. Slovo pokoj totiž znamenalo klid, stav nerušenosti, stav bez nepřátelství, beze změny atd.
Uvedené významy slova postupně zanikly. Zzůstalo jen pojmenování místnosti pro odpočinek.
Doplňuji:
Případně užití jako knižní tvary.

Další odpovědi
Alesh

Slovo pokoj má přinejmenším 2 hlavní významy:

  1. místnost (dětský, obývací atd.)
  2. klid (odpočívej v pokoji)

Toto zvolání se nepochybně váže k tomu druhému významu, tedy „dej mi klid“. Jasné, ne? 😉

slad08

Slovem pokoj je myšleno klid, oddech, protože pokoj je odpočinková místnost.

annas

Ad Alesh, to se nedělá!!!

annas

Ještě doplnění úsloví – Vlez mi na záda.
Zad, zada – jeden z významů – ten, kdo má místo vzadu, zadák.

Tedy – přeneseně – zůstaň vzadu, nazajímáš mě.