Mc Merkurion

Proč se říká: Co bylo dřív,vejce nebo slepice a nikde není zmínka o kohoutovi?

…bylo to tu několikrát,ale nikde se nemluví o kohoutovi…
Doplňuji:
pro mosoje: já se ptám právě na toho kohouta,ne co bylo dřív…

Nejlepší odpověď
annas

Když si přečtete odpověď, zjistíte, že jde o chybně položenou otázkou,. Takže zmínka o kohoutovi není nutná. U plazů kohout přece není.

Moje odpověď i odkaz na zdroj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-bylo-prvni-slepice-nebo-vejce.

Dnes se však vědci na tuto otázku dívají jako na nesprávně položenou z pohledu logiky. Jako příklad logicky nesprávně položených otázek jsou i různé slovní hříčky vír x výr (nedávno tady byla uvedena), bidlo x bydlo, vyl x vil a nepřesné matematické definice.

Tedy. Co bylo dříve? Vejce nebo slepice? Tato otázka je oblíbený chyták – paradox. Málokdo si uvědomuje, že tato otázka má jednoznačnou odpověď a že řešení leží v její jazykové podobě. V jazykové podobě otázky proto, že v otázce chybí důležitá informace: Co bylo dřív – slepice, nebo slepičí vejce? Skutečně vejce, protože už v druhohorách snášeli vejce plazi, nikoliv ještě ptáci. V otázce se opravdu nemluví, zda jde o vejce slepičí

Z hlediska genetického je první vejce, které ale nebylo sneseno slepicí. Bylo sneseno jejím druhovým předchůdcem jako výsledek křížení dvou tvorů, z nichž se pak vyklubala první slepice. Ta pak snesla první slepičí vejce. Což je plně v souladu s řešením jazkovým.

Takže se dostáváme ke slepici a vejci – k položené otázce. První tedy bylo vejce, které snesli plazi (první vejce, potom slepice).

Když vznikla slepice, snesla slepičí vejce. Z toho pohledu byla první slepice a slepičí vejce druhé.

Z vejce se vylíhne kuře – může být kohout nebo slepice. Těmito a dalšími úvahami o DNA se došlo k jistému poznání. Otázkou se zabývali vědci ještě koncem 60. let, možná i dosud.
Doplňuji:
Pokud položíte otázku – slepičí vejce – slepice – kohout , jde o jiný dotaz než vejce a slepice. í.

Zamyšlení na toto téma v odkazu.

Takže proběhla evoluce. Úplně na začátku byl jednobuněčný živočich, předchůdce slepice.

Otázka, co bylo dříve – vejce nebo slepice – se tedy v praxi pídí po tom, kde se vzal na Zemi první jednobuněčný organismus.

Tj. co se stalo, že shluk atomů, tvořících tělo prvního živočicha, získal vědomí.

Máme na výběr ze dvou možností:

  1. život, uvědomění si vlastního „já“, je výsledkem náhodné chemické reakce,
  2. život, naše „já“, coexistuje souběžně s hmotným tělem, pokud jsou pro hmotné tělo vhodné podmínky.

Takže první slepice (a kohouti) na Zemi vznikaly v období, kdy bylo „já“ naší planety vyvinuto do té podoby, že celé prostředí na Zemi bylo se slepicemi kompatibilní. No a pak se při vzniku nových „já“ prvních slepic a kohoutů při formování jejich tělesné stránky prostě zároveň s genetickou výbavou předchůdců dnešních slepic a kohoutů projevilo DNA „já“ planety.

http://mirekpif­ka.blog.idnes­.cz/c/321044/Va­jicko-nebo-slepice.html

Další odpovědi
dudu

Paní Annas problematiku rozebírá podrobně a nesporně má pravdu. Lapidárně lze tedy konstatovat, že kdysi kdesi vznikl na základě náhodně nebo kýmsi vědomě sestaveného genetického kódu živý organismus, který měl schopnost reprodukce. Obrazně řečeno tudíž první bylo „vejce“.

marci1

Co je na tom zvláštního ? Bylo to neposkvrněné početí.:-) Asi to vejce snesl nějaký had, když plazi předcházeli vývoji ptáků. 🙂 Ale toho kohouta mi je líto, jestli u toho nebyl ! 🙂

Houslovyklic

Docela jsi mě tou otázkou pobavil…;-D
Je pravda, že kohout tam musel být asi taky… Takže správná formulace by měla být: Co bylo dřív, vejce a kohout, nebo slepice a kohout?
🙂

Drap

A co je s kohoutem ? Kohout je vlastně také slepice, jen má opačné pohlaví. Takže pro kohouta platí to samé jako pro slepici a vejce.

anonym

Kohout přece není ke snášení vajec potřeba.
Takže je jen otázka, s kým/čím ta slípka kohoutovi ´zanášela´,kdo ta vejce oplodnil…
😉

Kelt

Tato otázka byla někde odpovězena. První bylo to, co bylo vývojově nižší tedy vejce. Kohout, slepice, tedy představitelé ptáků se vyvinuly z plazů a ti se také rodily z vejce. První tedy bylo vejce.

jirkajirka

Vejce je největší buňka,tak prvně bylo vejce pak slepice aby se někdo mohl starat o kohouta.Kohout je ale chytřejší a tak ovládá celé hejno slepic.Nezná nevěru.

anonym

Mosoji, proč by ji měl smazat? Copak smazal ty, na které jsi dal odkaz ? Nesmazal, tak nečil!

mosoj

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Co%20bylo%20d%C5%99­%C3%ADve%20vej­ce%20nebo%20sle­pice

Správně by ti ji mněl admin smazat. Ty se také na kohouta neptáš, ptáš se na slepici.
Doplňuji:
Neptáš.

Mc Merkurion

pro annas
děkuji za odpověď (doplnění),také jsem hledal – přestože prapůvod otázky (proto v kategorii zábava) byl,proč se nikdo nezmiňuje o kohoutovi,že na nás muže zapomněli – a pravda je,že jsem se dozvěděl spoustu zajímavých věcí,mezi nimi tu,že paradoxně odpověď mowly ohledně zanášení,nebyla tak dalece od pravdy,ale stejně se o to přou vědci dodnes,jelikož záleží,z jakého úhlu pohledu se na dotaz podíváme…

Mc Merkurion

mowla
tys na to káp,protože nějaká samice zanášela,vzniklo slepičí vejce > může za to kohout

Mc Merkurion

oni se totiž ani britové nemohou domluvit:
slepice > http://relax.li­dovky.cz/byla-prvni-slepice-nebo-vejce-britsti-vedci-znaji-odpoved-pmi-/zajimavosti.as­px?c=A100715_140328_ln-zajimavosti_mtr
vejce > http://zoom.i­prima.cz/clan­ky/co-bylo-driv-slepice-nebo-vejce-zahada-rozlustena
ale mluví tu o kohoutovi „…K evoluční změně, která udělala z předchůdce slepice opravdovou slepici, zřejmě došlo při spojování SPERMIE a vajíčka – první slepice tedy byla dítětem jiného druhu, než byla sama…“ > takže za to může KOHOUT

Mc Merkurion

annas
takže: „Co bylo dřív – slepice, nebo slepičí vejce?…Z toho pohledu byla první slepice a slepičí vejce druhé“ a kde je kohout,když pomineme neposkvrňené početí? Plyne z toho,že slepice musela být oboupohlavní,aby snesla oplodněné vejce…

annas

Je to začarovaný kruh.

Vědci podílející se na tomto výzkumu nemají zájem řešit neřešitelné záhady.

Otázka, zda slepice nebo vejce byly dřív, nikdy nemůže být zodpovězena: to je nevyvratitelé.. Dá se zjistit, co bylo jako první – kolečka nebo čtyřkolové vozidlo, protože jeden způsobil vynález druhé, ale když se podíváme na formy života, nemůžeme říct s jistotou, zda travní semeno přišlo před stéblem trávy , nebo zda pták přišel před vajíčkem,, protožeto prostě nefunguje, pokud jde o návazností vynálezů či objevů..
Nemůžu najít odkaz – otvírala jsem několik anglických.

--
Skvělé video vysvětlující, jak vejce byla na prvním místě. Je v něm i kohout. 🙂

http://www.from­quarkstoquasar­s.com/which-came-first-the-chicken-or-the-egg/

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.fromquarksto­quasars.com/which-came-first-the-chicken-or-the-egg/&prev=/se­arch%3Fq%3DWha­t%2Bcame%2Bfir­st%2Bthe%2Bchic­ken%2Beggs,%2Bchic­ken%2Bor%2Bro­oster

Mc Merkurion

…takže předchůdcem vejcete (slepičího) byli praslepice a prakohout,tak se ten kohout našel…

Mc Merkurion

Drap
v otázce většinou bývá: SNESLA dřív slepice vejce,nebo se vylíhla?dyť z toho vejce moh být klidně kohout a už by nic nebylo!
marci1
na bibli jsem zapomněl,vidíš a pak že prej Darwin vysvětlil všechno…

Mc Merkurion

Houslovyklic
…ono na muže se zapomíná stále…

anonym

Však ono to ty baby bude jednou mrzet…
😉