DceFR

Proč se říká „chlupatí“ nebo „chlupatý četníci“?

Má to snad souvislost s peřovými chocholy, které nosili dříve četnícjí na čepicích?

Nejlepší odpověď
annas

Ach jo. Cio tak nakouknout do arrchivu?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-policistum-rika-chlupaty-od-ceho-je-tato-slangova-metafora-odvozena

Údajně se tak začalo říkat četníkům v oblasti Zižkova.
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/proc-se-policistum-rika-chlupati

1. „Podle Slovníku nespisovné češtiny (Praha: Maxdorf, 2006) jde o slovo argotické (zachycené již ve starších publikacích věnovaných slangům). Pojmenování podle tohoto slovníku snad vzniklo podle chocholu na přilbě četníků za C. a K. monarchie“

Proč se říkalo policajtům – chlupatí a čerti?

2. Označení četníků „chlupatí“ se začalo používat u nás ve dvacátých letech dvacátého století, kdy četnická přílba byla vyrobena ze zaječích a králičích chlupů, byla ztužena šelakem a potom impregnována. Po stranách byla tato „chlupatá“ přílba opatřena dvěma ventilačními otvory, ztuženými plechovými kroužky."

http://www.thunder-bolt.cz/zajima­vosti/zajim-2/2-21-53-tommy-policie-chlupati-poilu-65.php

--
Další možnost pole SNČ
3. "Snad podle chocholu na přilbě, chocholu, ale nezle vyloučit ani původ z německého haarig – chlupatý, což v argotu znamená nebezpečný. Z jidd. harigo nebezpečný, smrtelný

Další odpovědi
gecco

Původně (v cca 20–30 letech) byla policejní přilba vyrobena z filcu ztuženého šelakem – a filc se vyráběl z zaječích a králičích chlupů…
😉