quentos

Proč se říká „být ožralý jako doga“?

Jak známo, pivo chutná všem psům bez rozdílu rasy. (A přirovnání se beztak užívá i v souvislosti s jinými alkoholickými nápoji.) Proč právě doga? Dík

Nejlepší odpověď
annas

Analogie přirovnání být opilý jako doga nemá určité doslovný význam – dogy se neopíjejí – ale zřejmě vychází z jejích negativních vlastností.

Doga slintá,i když ne pořád. Sliny vypouští bezděčně především tehdy, když ji ovládají nějaké emoce. Pro okolí nepříjemné.

Opilec slintá = často mluví bez obsahu, kecá. Když chytne slinu – dostává větší chuť se napít = namazat (jeden z významu slovesa) . I člověka vedou často k pití emoce.

Opilec začne slinit – vyjadřuje touhu se napít – po nekontrolovaném napití pak nejen kecá, ale i slintá blahem.

Další odpovědi
briketka10

myslím, proto, že doga slintá a má dlouhý nohy
a někdy se jí pletou, tak i opilcovi žejo a ten taky
občas slintá a nohy se mu, když to přepískne motaj
pořádně, jinak si to „být ožralý, jako doga“ neumím
vysvětlit :))

marci1

Možná to má souvislost s tím, že doga patří mezi největší psí plemena. Ožralý ( hodně opilý ), doga ( největší ) = hodně moc opilý. 🙂

anonym

Znám chlemstat (pít) jako doga,třeba to s tím souvisí…

anonym

Proč psům?psovi bych pivo nedal,

bulík

Jelikož o Dánech to už neplatí.

zjentek

jenom pro upřesnění- mé fanynce pivo nechutná ;q ..ani pěna

Awe

A proč se tedy používá…Být zkouřený jako paprika?
Taky mi to nedává smysl

cochee

Ono je to správně „ožralý jak Doga“, protože není myšlený pes, ale severomoravská heavíková kapela :) správní pařmani ;)

anonym

Awe – Paprika pálí,být vypálený (synonymum).

Awe

Ty vole tak tohle mě nikdy nenapadlo :D

anonym

Teda naopak,stejné slovo pro jiný význam je…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ho­monymum

anonym

…ono je to vlastně i synonymum,protože kouřit a "vypalovat si zobák"je v podstatě to samé.hihi