Proč se říká brečet jako želva, když jsem svojí želvu neviděl brečet celé roky?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlí odborníci v odkazu.
http://www.roz­hlas.cz/priro­da/porady/_zpra­va/81937
Proč se říká „plakat jako želva“?

"A kde má toto rčení původ? Za vysvětlením musíme jít trochu dál od našich zemí, nejenom proto, že u nás želvy v přírodě nežijí, ale ani chov suchozemských želv nedává k žádnému takovému podobnému rčení záminku. Musíme za tím jít až do tropických moří, na písčité pláže v Karibiku nebo v Indickém oceánu. Tam totiž při velkém štěstí můžeme skutečně vidět želvy plakat.

Všechny tyto želvy mají jedno společné: jako všichni plazi dýchají vzduch a žijí celý život ve vodě, jen v době rozmnožování, když samice kladou vejce, navštěvují určitá vybraná pobřeží s jemným pískem, kterých dnes bohužel ve světě ubývá. Ale přesto se ještě někde na odlehlých místech vyskytují a tam velice ztěžka vylézají na břeh, vyhloubí jámu, do ní nakladou vajíčka a pak se zase vrátí do moře. A ještě něco mají společné: musejí pít, ale kde přijít ke sladké vodě? Pijí tedy vodu mořskou.

A v tom je problém, protože mořská voda je slaná a množství soli, která by se hromadila v těle, by působilo velké problémy. A proto mají mořští savci, ale i mořští plazi, především želvy, zvláštní zařízení, jak přebytečnou sůl vylučovat. Tato sůl se vylučuje v blízkosti očí velikými žlázami, podobnými slzným kanálkům, a želvy, když vylezou na břeh, odkapávají ze žláz veliké kapky silně koncentrované tekutiny, vlastně je to silně koncentrovaný roztok mořské soli. "

Další odpovědi
cochee

Protože mořské želvy okolní vodu pijí a tím jsou přesoleny. Přebytečné soli se zbavují vylučováním silně slaných slz. „Brečí“ tedy i ve vodě, viditelné to ale samozřejmě je až na souši. Nejspíš je tvoje želva suchozemská nebo sladkovodní, ty teda nebrečí.