dust8

Proč se říká: „boha jeho!“? A proč to tam, tak řve?

Tady to dost často používá, že mi to fakt vrtá hlavou: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=t49s5lCYD­fo

Na jakého Boha to nadává? Čí či kdo je to, že je to cizí Bůh?

Nejlepší odpověď
annas

Známé je české proboha = vyjadřující vybízení, strach, údiv, úžas, zaklínánlo. Také se používá -panebože, ježíšmarjá, propána

Lidé se obraceli kle křesťanskému u bohu, prosili ho o pomoc, když se jim něco nepovedlo, tak mu to vyčítali, divili se apod

Jindy se obraceli i k čertovi a nadávali mu např. k čertu s tím …

Nevím, zda se používá toto citoslovce " boha jeho" i v češtině, protože je původem slovenské. Znám podobné „doparoma“ Je to rovněý údiv. zklamání, citové vzrušení, záleží na kontextu.

O použití ve slovenštině svědčí i ukázka na YU.

--
V ukázce je slyšet, jak umí Slovák klít,. nadává, užívá i vulgární výrazy. Je rozčilený, něco se mu pokazilo, tudíž si nahlas „uleví“. Takže z toho je vidět,. že výrazy, jimiž se lidé obraceli k bohu, mají dnes zcela jiný význam., zobecněly. a používají se bez nějakého vztahu k bohu.

Nejen u nás, ale i na Slovensku se podobné výrazy užité v určitém kontextu zařadily mezi nadávky,. povzdechnutí atd.

Další odpovědi
elkon

Je to slovenský výraz, který je občas slyšet i u nás. A použije se to např, když se dotyčnému něco nepovede. Čech třeba zařve „do hajzlu“, nebo „do p*dele“. Slovák zařve „boha jeho“.

mosoj

Ti co byli na vojně ví, že to je slovenská záležitost.

marci1

„Boha jeho“ je slovenská kletba: braní Božího jména nadarmo. Jiné podobné kletby: Pre Boha Do Boha. Kleje, jelikož se mu něco porouchalo a zřejmě to nemůže opravit. 🙂

anonym

otázku polož na odpovede.SK 🙂 odkud to pochází