Drap

Proč se říká banda a bandita ? Jak tato slova vznikla a co mají společného kromě podobnosti ?

Nejlepší odpověď
annas

Banda a bandita jsou slova v naší mysli pevně spojená a Holubův Slovník je též odvozuje ze stejného základu (stř. lat. bandum, prapor). Ve skutečnosti však jsou to slova původem rozdílná, která se až později významově sblížila. Slovo banda (jako německé die Bande) není asi z italštiny, nýbrž z francouzštiny, v níž jest doloženo už ve 14. stol. (pochází prý přes provencalštinu z germánského slova banda – praporec).

Význam slova „banda“ byl původně neutrální: houfec, družina, takže se ho užívalo i o družinách vojenských, hereckých, o hudebních kapelách (jako lidově u nás dosud), od konce osmnáctého století však proniká spojení „zlodějská, lupičská banda“ a slovo banda tím nabývá rázu potupného.

U nás k takovým bandám jsem nucen bohužel přiřadit i husity, i přes protesty a orodování Aloise Jiráska. A byla to pořádná banda. V 15. století husité pod vedením Jana Žižky z Trocnova drancovali, zabíjeli, znásilňovali obyvatelstvo po celé zemi české. Kam se na ně v pozdějších stoletích hrabali ti různí Grázlové, Babinští, Jánošíkové.

Vznikají tak bandité, kteří mají v náplni práce především loupežná přepadení. Na tento vývoj jistě silně působilo spojování se slovem italského původu bandito, jehož původní význam je „vyhnanec, vypověděnec“ (italské bandire, od něhož je odvozeno, má svůj základ v germánském bannan, žijícím i v dnešním německém verbannen – vykázat, vyhnat, vyhostit). Protože však takoví ztracenci života prchali do hor a seskupovali se v lupičské bandy, nabylo slovo bandito významu „lupič“.

http://www.e-kniha.com/proc-banda-a-bandita.html

led

Banda môže byť aj iné:
Podľa wikipédie (gogle preklad) -
Banda může odkazovat se na:

Lidé
Banda, etnická skupina Středoafrické republiky, Demokratická republika Kongo, Kamerun a Súdán
Rupie Banda , prezident Zambie
Hastings Banda , bývalý prezident Malawi
Raghu Banda je světový občan narozený v Indii a žije v USA
Banda Singh Bahadur, Sikh vojenský vůdce, který vedl válku proti Mughals
Banda Kanakalingeshwara Rao, indický herec
Dennis Banda, Zambie fotbalový brankář
Banda Karthika Reddy, komisař GHMC.
Siva Subrahmanyam Banda je indický-americký letecký inženýr.

Zemepisná místa
Banda District v Uttar Pradesh, Indie
Banda, Indie , administrativní ředitelství Banda okresu
Banda (Lok Sabha volební obvod), Indie
Banda tradiční oblasti v Tain okrese, Ghana
Banda, Uganda, předměstí částečně Kira a ugandské Kampale
Banda moře , moře Jižní Moluky v Indonésii, část Tichého oceánu
Banda ostrovy , skupina deseti malých sopečných ostrovů v moři Banda
Banda, Maharashtra, malé město v Maharashtra, In­die

Hudba
Banda hudba , tradiční forma hudby
Banda (opera) , v zákulisí kapely, shromážděné nástroje nebo malý orchestr používané v opeře

Smíšený
Banda jazyky , jimiž mluví Banda lidí
Banda kapalina, charakteristického vonící rozpouštědlo používané ve stroji Banda , typ kopírka
Banda, velké uzené ryby v Čadu, viz rybolov v Čadu
Banda Carità, semi-autonomní fašistický policejní jednotka působí v částech Itálie během druhé světové války, zřízená Mario Carita
BANDA je obsazení adivásiů ve státě Urísa, Chhattisgarh a Jharkhand
BANDA se nazývá být muž, soukromý orgán v Oriya (Odia) jazyka.
http://encyclo­pedia.thefree­dictionary.com/Ban­da