skorcovaz

Proč se říká autobusové nádraží, když tam žádné dráhy nevedou?

Nejlepší odpověď
annas

Podstatné jméno nádraží má podle SSČ dva významy:

  1. staniční budova, zařízení pro železniční dopravu.
  2. stanice s větším počtem autobusových linek.

Doplňuji:
Ještě dodávám, že podle staročeského slovníku slovo dráha mělo význam: Cesta; zprvu cesta mezi poli, kudy dobytek honiti se měl, aby polím neškodil, pak cesta vůbec.

Další odpovědi
Terryle

Myslím, že se to přeneslo z vlakového nádraží, na které ty dráhy vedou. Vlaky byly dřív než autobusy, takže se pro velkou zastávku vžilo nádraží a ty dráhy z toho nějak vypadly. Koneckonců myslím, že dneska už ani moc lidem nedojde, jak slovo nádraží vzniklo – že souvisí s dráhou.

mj81

Zajímavé je, že úplně stejně se to řekne i v jiných jazycích. Němčina – Busbahnhof (vlakové nádraží = Bahnhof), Ukrajina – Avtovokzal (Vokzal), Polsko – Dworzec autobusowy (Dworzec kolejowy) apod. Takže stejnou otázku bychom měli položit i lingvistům z jiných zemí.

hanulka11

Mohlo by to být autobusové stání, že ano, ale to by vypadalo divně ,

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Au­tobusov%C3%A9_n%­C3%A1dra%C5%BE%C3%AD

led

Bude to asi tým, že najprv boli vlaky až potom autá. Názvoslovie sa potom odvodzovalo od vlakového pomenovania.