Alesh

Proč se reproduktorům říká studiové monitory?

Pod pojmem „monitor“ si představuji zařízení pro zobrazování a najednou koukám, že místo obrazu se „monitory“ dají používat i na hudbu a vypadají jako repráky! 🙂 Můžete mi někdo vysvětlit, proč tomu tak je? 😉 Děkuji.
https://www.al­za.cz/studiove-monitory/18854644­.htm

Nejlepší odpověď
Kepler

Slovo „monitor“ obecně označuje jakékoliv sledovací a kontrolní zařízení, nejen obrazové v elektrotechnice a jiných oborech. https://priruc­ka.ujc.cas.cz/ , (rozklikni slovníky). Podle mého názoru zvukové monitory mají kapely situovány na okraji jeviště a jsou nasměrovány k těm randálistům, aby dobře slyšeli, co vlastně produkují. V té elektrotechnické terminologii je čím dál větší bordel. Dřív byl třeba jen zesilovač a dnes se tomu říká také receiver. což je přijímač. Zatímco dřív byl přijímač jen rozhlasový nebo TV přístroj. Jeden by se z toho posral. Už jenom čekám, kdy se začne Slunci říkat radiátor 😊.

Další odpovědi
Roman71

Studiový zvukový monitor (po lidsku řečeno reprobedna) má ve studiu velký význam a na kvalitu „poslechových monitorů“ se klade velký důraz.

Takový studiový zvukový monitor má v poslechovém pásmu lineární (vodorovný) průběh, takže na žádné akustické pásmo neklade důraz a podává zvuk takový, jaký ve skutečnosti je, pořízený, popřípadě zaznamenaný.
Zvukařovi u studiového mixážního pultu tak umožňuje správně sladit nástroje v nahrávacím studiu a ekvalizérem nastavit vyváženou linearitu v celém akustickém pásmu. Výsledkem je kvalitní zvuková nahrávka, použitelná pro další reprodukci.

Emefej

Odposlechový monitor je běžný zvukařský pojem. Používal se mnohem dřív, než se začal používat v souvislosti s obrazovkou. A aby to bylo ještě zapeklitější, tak monitor je i typ válečné lodi. Monitor používají i hasiči, říkají tak velkým stabilním proudnicím.

aliendrone

Překlep, no. Musíš si uvědomit, že jejich ajťáci toho mají moc, přičemž těžiště jejich práce je jinde (fízlování, sběr uživatelských dat – především marketingových, vývoj sprostých kulišáren na zákazníky…, však asi víš, ČÍM je
Alza pověstná). Chybička se vloudí. :)

autacek

Také mě toto slovo u nedávné otázky překvapilo, ale vygoogloval jsem si.

Za 1500 se žádná výjmečná kvalita, natož studiová, očekávat nedá.

Spíš by mě zajímalo, pokud existuje jakási kompatibilita v použití namísto klasických repráčků (o kterých se rozhodně v této cenové kategorii nedá prohlásit že by měly studiovou, natož profi kvalitu), kde je to znát a v čem je to lepší, či naopak horší. Patrně to se zvukem nedělá vůbec nic, pokud ale se zvukem něco dělá normální reproduktor další v řadě, tedy něco jiného jak než to namixuje zvukař, pak musí docházet též ke zkreslení výsledného efektu, z čehož opět plyne, že ani normální reproduktory by si neměly dělat co se jim zlíbí, asi tak.

led

Pre laika pri pohľade z vonku je to absolútne jedno.
Monitory sú tiež reproduktory, ale slúžia na prácu, nie na efekt. napríklad monitory sú reproduktory nasmerované spredu javiska oproti kapele, sú nastavené tak, aby každý hudobník počul hlavne svoj nástroj.
Na tom istom koncerte tie „bedne“ nasmerované do poslucháčov, sú jednoducho reproduktory, alebo sústava reproduktorov, ktoré podáva poslucháčovi výsledný mixnutý (zmiešaný) zvuk, aký mu určí zvukár.

Takže úplne zjednodušene:
1 – ak použijete reproduktor na monitorovanie, tj. kontrolu zvuku hovorme mu monitor.
2 – ak použijeme ten istý reproduktor na posluch výsledného zvuku, hovorme mu reproduktor.

V obchode zámena týchto pojmov je len obyčajný reklamno predajný trik. Dôležitejšia je frekvencia a akustický tlak (sfarbenie zvuku), ktoré reproduktor zvláda bez skreslenia a to, či sa reproduktor pri práci so zvukom nerozsype na márne kúsky.

Hlada

Pojem „studiový“ se používá z reklamních důvodů, aby se výrobku dodalo zdání výjimečné kvality. U studiových monitorů je hlavně kladen důraz na linearitu. Nic takového nelze od maliičkých dvoupásmových bedniček očekávat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Kepler, radiárot je pasívne zariadenie na prenos tepla z prvotného zdroja. Slnko pôsobí aktívne ako prvotný zdroj.

Mc Merkurion

@led: „1 – ak použijete reproduktor na monitorovanie, tj. kontrolu zvuku hovorme mu monitor.
2 – ak použijeme ten istý reproduktor na posluch výsledného zvuku, hovorme mu reproduktor.“ >>> tak konečně mi to někdo pořádně vysvětlil …

led

oprava, má byť radiátor, nie radiátorot.

Alesh

překlep to nebude…
https://www.mu­ziker.cz/slevy-studiove-monitory
https://www.music-city.cz/zvuk-a-svetla/studiove-monitory/
https://kytary­.cz/studio/stu­diove-monitory/aktivni-monitory/

Mc Merkurion

… taky jsem donedávna žil v bludu, že reprák je reprák a ne studiový monitor, až ona otázka mi otevřela oči … čekám na odpovědi, ať se poučím …

Mc Merkurion

… doplňuju odkaz na otázku: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zdravim-chci-ted-kupovat-tyhle-studiove-monitory-ma-nekdo-s-nemi-zkusenosti

Alesh

Jo, to mě inspirovalo k dotazu… páč taky žiju v bludu. 🙂