Hamon

Proč se relikviář sv. Maura jmenuje právě po svatém Maurovi?

Napadá mne jen to, že o zhotovení se rozhodlo po získání ostatků právě sv. Maura. Ale byly do něj uloženy i ostatky sv. Jana Křitele, které řád získal dříve. A sv. Jan Křtitel je určitě významnější postavou křesťanství.

Doplňuji:
Podle dostupných zdrojů byly první získané ostatky sv. Jana Křtitele. Následovaly ostatky sv. Maura a poté byl relikviář zhotovený.

Nejlepší odpověď
annas

Moje otázka:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-byl-sv-maur-obsahuje-jeho-relikviar-nejake-poselstvi

Kdo byl sv. Maur? Obsahuje jeho relikviář nějaké poselství?

Svatý Maur byl kněz, který působil zhruba v období 1. – 3. století. Při honu na křesťany byl i se svým přítelem sv. Timotejem chycen a popraven. Víme, že to bylo 22. srpna, ale nevíme rok, a dokonce ani století. Jisté je pouze to, že ostatky svatého Maura získali ve 1. čtvrtině 13. století mniši pro benediktinské opatství ve Florennes v dnešní Belgii. Ostatky uložili do zlatem vykládaného relikviáře.

V roce 1838 ho od církve koupil Alfred de Beaufort, nechal jej opravit a po výstavě v roce 1888 převézt na Bečov.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/26218-cirkev-si-pripomina-vyroci-svateho-maura-k-relikviari-miri-turiste/

Další informace doplňuji z bakalářské práce RELIKVIÁŘ SV. MAURA
VZNIK, HISTORIE, RESTAUROVÁNÍ, PREZENTACE

MAUR.doc
s.muni.cz/th/75024­/ff_b/MAUR.doc‎

Za možného donátora relikviáře sv. Maura je považován některý z příslušníků šlechtické rodiny Rumigny, které v Lotrinsku patřilo velké panství, jehož součástí bylo i město Florennes. Benediktinský klášter ve Florennes založený v roce 1012 nabýval postupně na významu a díky podpoře vládnoucího rodu Rumigny se mu podařilo získat drahocenné ostatky Jana Křtitele, sv. Timoteje, sv. Apolináře a sv. Maura. Posledně zmíněný žil koncem 3. století v Remeši, kde působil jako kněz a vůdce církevní obce. Protože však kázal křesťanství . byl patrně na příkaz prefekta Lampadia popraven a stal se mučedníkem a světcem. Svaté ostatky mučedníků byly uloženy ve výše zmíněném klášterním chrámu sv. Jana Křtitele ve dvacátých letech 11. století. Než byly započaty práce na nám dochovaném relikviáři, je pravděpodobné, že byly relikvie uloženy v textilním re relikviáři (capsae),105) který již nevyhovoval zvýšeným nárokům pro prezentaci při obřadech a procesích. Dalším možným impulsem pro zhotovení relikviáře bylo usnesení druhého lateránského koncilu v roce 1215, který zakázal vystavovat svaté relikvie na oltáři bez toho, aniž by byly uloženy v pevné schránce.

Další podrobnosti najdete ve zmiňované práci

Opatství ve Florennes bylo v roce 1026 zasvěceno Janu Křtiteli a pro tuto příležitost byly dovezeny ostatky svatého Maura nalezené v Remeši. Kromě ostatků tohoto svatého to byly ještě ostatky svatého Apolináře, Timotea a článek prstu Jana Křtitele. K těmto relikviím přibyly v letech 1153 až 1161 další ostatky Jana Křtitele. atd.

http://druido­va.mysteria.cz/KEL­TSKY_ROK/JAN_KRTI­TEL.htm

Ppjmenování po sv. Maurovi zřejmě kvůli tomu, že svatý Maur byl opatem beneditinského kláštera, takže zřejmě jako památka na jeho působení. Janu křtiteli byl zasvěcený chrám

Další odpovědi
marci1

Relikviář byl vyroben na zakázku člena zámožného rodu Rumigny, který také založil benediktinský klášter v belgickém městě Florennes. Svatý Maur byl za života benediktinský opat, možná proto se relikviář jmenuje po Sv. Maurovi.

Drap

Do relikviářů bývaly uloženy ostatky třeba i několika lidí. Proč po Maurovi ? Třeba měly tyto ostatky dříve , ale stejně tak mohlo být i spousta jiných důvodů.

Hamon

marci1: jo, to asi dává smysl, pro mne jako laika je Jan Křtitel významnější, ale pro ně jako někdejší představitel jejich řádu to klidně mohlo být naopak. Díky.

marci1

Není zač. V evangeliích lze rozpoznat úctu, kterou Ježíš projevoval svému učiteli Janovi. Podle Ježíše je Jan „víc než prorok“ a „mezi těmi, kdo se narodili z ženy, nikdo není větší než Jan“.