Questman

Proč se řekne anglicky Turkey jako Turecko a zároveň turkey jako krocan? Je mezi tím nějaká souvislost?

Napadlo mě, jestli to není kvůli podobnosti mezi krocaním hudrováním tureckou řečí :D

Nejlepší odpověď
annas

Anglický etymologický slovník. – neupravený překlad

Turecko
název země, pozdní 14c., od středověké latiny Turchia, z Turcus.
c.1300, od francouzského turc, od středověkých latinských Turcus, od byzantských řeckých Tourkos, perský Turk, národní jméno, neznámého původu. Řekl znamenat „sílu“ v turečtině. Srov. Čínský tu-kin, jméno dané c.177 BCE jako u lidí, kteří žijí na jih od pohoří Altaj (označeny některé s Huns). V perštině, Turek, kromě národního názvu, může také znamenat „krásné mládí“, „barbar“, „zloděj.“

Význam „osoba z irském původu“ je nejprve zaznamenaný 1914 v USA, zřejmě pocházející mimo irský-Američané,. Neznámého původu (Irish torc „kanec, prase“ bylo navrženo) Young Turk (1908) byl členem brzy 20c. . politická skupina v Osmanské říše, která se snažila omlazení tureckého národa turecká lázeň je doložen od 1640s, Turkish Delight od 1877.

Jinak etymologie slova krůta

1540s, „perličky“ (Numida meleagris), dovezené z Madagaskaru přes Turecko, o Blízkém východě obchodníků známých jako obchodníci krůtí. Větší North American pták (Meleagris gallopavo) byl domácký Aztéky, zavedené do Španělska dobyvatelé (1523) a odtud do širší Evropy, prostřednictvím severní Africe (v té době pod osmanskou vládou) a Turecko (kukuřice byla původně turecko kukuřice nebo turecko pšenice v angličtině ze stejného důvodu).

Slovo krůta byl nejprve aplikován na něj v angličtině 1550s, protože byl identifikoval se s nebo ošetřeny jako druh ptactvem morčat. Turecké jméno pro to je hindština, doslova „Indian“, pravděpodobně přes Middle francouzský Dinde (c.1600, zkrácen z poulet d'nezávislých, doslova „kuřecím z Indie,“ Modern French dindon), na základě společné mylná představa, že nová Svět byl východní Asie.

New World pták sám údajně dosáhla Anglie 1524 při nejbližší odhad, i když datum v 1530s vypadá více pravděpodobné. Od 1575, Turecko stal obvyklým hlavní chod na anglické Vánoce. Význam „nižší show, selhání,“ je 1927 ve slangu showbyznysu, pravděpodobně z ptačí pověst hlouposti. Význam „hloupý, neúspěšná osoba“ je zaznamenána od roku 1951. Turecko střílet „něco easy“ je druhá světová válka-éra, v odkazu na marksmanship soutěží, kde byly krůty svázanýma za log s hlavami ukazovat jako cíle.

http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=tur­key

http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=Tur­k&allowed_in_fra­me=0

Další odpovědi
quentos

zajímavá otázka. Obsáhle na ni odpovídají zde: http://www.stra­ightdope.com/co­lumns/read/1972/is-turkey-the-bird-named-after-turkey-the-country-or-vice-versa , a to podle knihy „The Wild Turkey: Its History and Domestication“ od A. W. Schorgera. Předpokládám, že vás nebude bavit číst to celé a ještě k tomu v angličtině, takže řekněme to podstatné – je tomu tak zřejmě proto, že krocana do Anglie přivezli turečtí obchodníci. Jinak nemá s Tureckem nic společného, a dokonce prý v turečtině pro změnu krocanovi říkají slovem, díky němuž se zase zdá, jako by tento pták pocházel z Indie…