Lukyn45

Proč se Rakouské arcivévodství nepřejmenovalo na Rakousko-české arcivévodství (království)?

Proč se rakouské arcivévodství nepřejmenovalo na Rakousko-české arcivévodství (království) po roce 1526, kdy byly země České koruny připojeny k Rakousku, neboť neměly žádného právoplatného následníka trůnu?

Nejlepší odpověď
UPhelp

Protože Rakousko bylo arcivévodství, Česko byly Země koruny České (skládající se z Českého království, Moravského markrabství a Opavského/Slezského knížectví) s menší mírou autonomie pro každou z nich. Třeba i větší než máme dnes v Česku. Teď je to jen Česko, zcela jeden stát a Čechy, Morava a Slezsko jsou pouze historické země.
Tamto byly jednotlivé země, nadřazná byla Habsburská monarchie, jak se to celé nazývalo (kam spadalo několik zemí s formální samostatností). Státy byly v personální unii (s hlavním vlivem Rakouska, protože to byla domovina a centrum Habsburků). Proto taky neměl onen vladař jen jeden titul, protože šlo o víc zemí s několika tituly, třeba Ferdinand I. byl římskoněmecký král, římský císař, český král, uherský král a rakouský arcivévoda. Personální UNIE – několik států spojuje jeden monarcha, kterého mají stejného. Tedy nejedná se o unitární stát (zcela jednotný jako zem/stát). Několik států pod jednou hlavou státu/států.
Název rakousko-český (král, monarchie,…) by stejně nebyl přesný, protože tam bylo mnohem víc zemí (každá z nich představovala jinou korunu/titul – ale všechny ty tituly měl jeden člověk). A Česko bylo označení hlavně jen pro Čechy.
Na příkladu je to asi totéž jako proč se EU nejmenuje Francouzko-německo-česko-polsko-......-rumunský stát. Eu je sice jiný druh unie než personální, ale to je jedno, princip je stejný.

Tady máš všechny korunní země Habsburské monarchie:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Korunn%C3%AD_zem%­C4%9B

Další odpovědi
annas

Proč? Byla to jediná množnost pro české země, jak se dovíte na konci mého textu a více v odkazu.

Přečtěte si diplomovou práci ČESKÉ ZEMĚ JAKO SOUČÁST HABSBURSKÉ
MONARCHIE
Autor Adam Volf, Plzeň 2014
Západočeská univerzita Plzeň

https://dspace5­.zcu.cz/bitstre­am/11025/14391/1/Ces­ke%20zeme%20ja­ko%20soucast%20hab­sburske%20monar­chie.pdf

"Po roce 1526 Habsburská monarchie – české země její součástí

Při obsazení českého trůnu jistou roli sehrála sňatková politika Habsburků.

Roku 1515 Maxmilián I. uzavřel s Vladislavem Jagellonským, českým a uherským králem,sňatkovou smlouvu, podle níž se jeden z Maxmiliánových vnuků (později bylo určeno, že to bude Ferdinand) ožení s dcerou Vladislava Annou a zároveň Vladislavův syn Ludvík se měl oženit s Ferdinandovou mladší sestrou Marií. Svatba Ferdinanda a Anny se konala o šest let později, 26.1.1521.-

Dne 23. října roku 1526 byl 24členou komisí rakouský arcivévoda Ferdinand I.
Habsburský zvolen českým králem. Moravští stavové, kterým se nelíbilo, že neměli na sněmu účast, zvolili jinou cestu. Volby se vzdali a Ferdinanda uznali na základě dědického nároku Ferdinandovi manželky na markrabský titul.

Mezi důvody Ferdinandova zvolení lze spatřovat především v zoufalém stavu české pokladny a ve stále větší prestiži habsburského rodu. Vyšší šlechtě byl sympatický Ferdinandův postoj k městskému stavu.

Možná se také do volby panovníka promítla i turecká hrozba, která se po bitvě u Moháče ukázala jako velmi reálná. ." atd

.-----
Doplnění
"Český trůn drželi Habsburkové už od roku 1526, ale teprve porážka stavovského povstání (1620) jim otevřela cestu k prosazení dědičnosti de iure – což bylo formálně potvrzeno Obnoveným zřízením zemským (1627/28).

Státoprávní soudržnost českých zemí byla postupem času habsburskou centralizační politikou záměrně oslabována, zejména správní reformou z roku 1749, takže zbylé české země spolu už moc nesouvisely. "

Dědičné země“ byly od roku 1526 složeny ze dvou velkých celků, zemí rakouských a zemí českých. Až do tereziánských správních reforem v polovině 18. století však nebyly spolu tyto celky propojeny; rakouské země navíc neměly ani tu úroveň integrace jako země České koruny a byly až do roku 1619 dále děleny na dva podcelky s oddělenými habsburskými panovnickými liniemi: vlastní Rakouské arcivévodství (složené z Rakous nad Enží a pod Enží) pod albertinskou linií a Vnitřní Rakousy pod linií leopoldinskou.

Postupně však české i rakouské země byly sjednocovány na vyšší úroveň než pouhou personální unii a z politicko-správního hlediska si byly stále více podobné. Také je jako jeden celek císař František I. přihlásil do Německého spolku (1815–66). "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C4%9Bdi%C4%8Dn%C3%A­9_habsbursk%C3%A9_zem­%C4%9B

Otázka zněla na stav po roce 1526, nikoliv, jak vložil UPHelp odkaz na státy v rámci Rakouska-Uherska. Takže odpověď nesouvisí s dotazem

Rakousko-Uhersko vzniklo v 1867, to je za 300 let. přičemž Uhersko již nadále nebylo pouhou korunní zemí, ale už víceméně státem.

Rok sem, rok tam.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.