bolak

Proč se rádio Evropa2 jmenuje zrovna tak jak se jmenuje?

Nejlepší odpověď
annas

Michel Freischamnn odpovídá:

Evropa 2 byla první soukromou stanicí. Ze začátku ovšem nevysílala česky, ale francouzsky. První stanice, která začala vysílat česky, bylo Radio Stalin, pak přišlo Radio Faktor, Podzemí v Českých Budějovicích, FM Plus v Plzni…

Evropa 2 začala vysílat 21. března 1990. Tehdy šlo o přebírané francouzské vysílání Europe 2, které běželo přes satelit s francouzskými moderátory a dokonce i s francouzskou reklamou. A byl to tehdy velký úspěch, lidé hlavně oceňovali vysílanou hudbu…

Kdy se stanice počeštila a proč vlastně zůstal francouzský název?

My jsme ze začátku nevěděli, jestli stanici nazvat Evropa 2. Koneckonců, proč by se rádio v Praze mělo jmenovat Evropa a proč dva, když není žádné jedna?

My jsme si ale po pár měsících zadali průzkum, ze kterého nám vyšlo, že v Praze zná značku Evropa okolo 75 procent posluchačů. Poslechovost byla podle průzkumu vyšší, než jakou mělo tehdejší rádio Československo. Proto jsme se rozhodli stanici nechat název Evropa 2. Česky jsme začali vysílat až 11. června 1991, protože jsme čekali na udělení licence. Tehdy ještě neexistovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, povolení udělovalo ministerstvo kultury.

pokračování v odkazech

http://strate­gie.e15.cz/roz­hovor/michel-fleischmann-prisli-jsme-hned-po-stalinovi-aneb-o-dvaceti-letech-v-eteru-410178

Více na: http://strate­gie.e15.cz/roz­hovor/michel-fleischmann-prisli-jsme-hned-po-stalinovi-aneb-o-dvaceti-letech-v-eteru-410178#utm_me­dium=selfpromo&ut­m_source=e15&ut­m_campaign=co­pylink

Další odpovědi
marci1

Pravděpodobně proto, že prvním komerčním rádiem bylo Rádio 1, proto Evropa 2. Ačkoli se často považuje za první komerční rádio v Československé republice Radio 1, historicky prvním rádiem s platnou licencí je Evropa 2. Programová síť zahájila vysílání v noci z 20. na 21. března roku 1990, putování rozhlasovým éterem však nezačala samostatně, nýbrž ve spolupráci s Československým rozhlasem. Michel Fleischmann tehdy uvedl, že jeho cílem bylo s rozhlasem vybudovat síť Evropy 2. Uskutečnit tento projekt mohl ale až v roce 1991 při udělení platné licence.

http://mam.ih­ned.cz/c1-61318640-evropa-2-nejstarsi-radio-u-nas-vysila-pres-23-let

PavelK

http://mam.ih­ned.cz/c1-61318640-evropa-2-nejstarsi-radio-u-nas-vysila-pres-23-let

Drap

Proto, že Radio Evropa 1 už bylo obsazené