Janec

Proč se pro výrobu hliníku z bauxitu používá grafitová anoda?

Lze ji nahradit nějakým ušlechtilejším kovem s vyšším bodem tání(např wolframem, titanem atd)?

Nejlepší odpověď
rigormortis

Protože kyslík z roztoku reaguje na anodě (uhlíku) na oxid uhelnatý a oxid uhličitý (relativně bezpečné plyny)…anoda velmi ubývá ale uhlík je velmi levný.
Myslím že při použití inertní anody by mohlo dojít k explozi (plynný kyslík, elektřina, voda…to nevěstí nic dobrého)…možná se dokonce takhle vyrábí kyslík ve svářečkách (používají se na svařování šperků, čidel atd.)

Další odpovědi
mosoj

Ano je to z bezpečnostních důvodů. Při výrobě v laboratoři se používají i jiné elektrody.
Na grafitové elektrodě vzniká pouze kysličník uhelnatý.

Al2O3 + 3 C = 2 Al +3 CO

  • 386 kcal … endotermická reakce