MartGrin

Proč se pro tisk účtenek v obchodě používá termopapír namísto obyčejného papíru?

Většina termopapíru, na který se tisknou účtenky, obsahuje nebezpečný Bisfenol A (BPA), proč nejde použít klasický papír a zbavit se tak této chemikálie?

Nejlepší odpověď
Dochy

Protože:

  • Donedávna byl považován za bezpečný
  • Je poměrně levný
  • Jsou levné (i provozně), spolehlivé a tiché tiskárny

Tiskárny jsou i bezúdržbové, jen se mění ty kotoučky, hluk jen od motůrku, co zabezpečuje posuv papíru, prakticky nemá co se tam porouchat. Alternativa LASER nemá v malých tiskárnách místo (drahý, velký)
Inkoust: No dal by se použít, ale potíže s údržbou (zasychání), cenou, výměna inkoustu, občas výměna tiskové hlavy,…
Jehličky: hlučné, výměna barvicích pásků, jinak snad poměrně spolehlivé, drahá mechanika, levný provoz, pomalejší tisk. Ale kvůli tomu rámusu a částečně bordelu to nikdo nebude moc chtít. Navíc spotřebák: Buď folie, drahé (a jsou vlastně jen na jedno přetočení), nebo páska, která má méně kvalitní (pohledově) tisk, vyšší životnost, nižší cenu, je z ní bordel (pomalu se otrhávají vlákna)
Výhoda jehličkovek je ale také v tom, že účtenky neblednou – nejsou potíže s archivací.
Mám trochu přehled o platebních terminálech (netvrdím, že znám všechny, ale ty majoritně používané v ČR určitě) a nevím ani z doslechu o nějakém, který by používal něco jiného než termotisk ☹

Další odpovědi
Hlada

Nebezpečnost této chemikálie se uvádí jen v poplašné a brakové literatuře.
Termopapír je levný a naprosto bezpečný. Proto se také už desítky let používá bez jakýchkoli následků.

Bobek 2

Protože kdyby se do termotiskáren dával jiný papír než termopapír, tak by na těch účtenkách nebylo nic vidět.

MartGrin

Dochy: Takže jsou v tom klasicky peníze. Tak nějak jsem to očekával :)

Edison

Nebo bys čekal, že někdo bude provozovat něco dražšího, náročnějšího a pro daný účel spíše zbytečného??? To bys asi moc nevytdělal, kdybys takhle přistupoval ke všemu.

MartGrin

Edisone, chtělo by se to trochu zklidnit, tvoje odpovědi působí velmi pasivně-agresivně :)

Edison

To tvůj komentář tady ještě víc. 😁 Já jsem v klidu. Ty vypadáš, jako když tě úsporné řešení mírně řečeno pohoršuje.

MartGrin

Já se s tebou nebudu hádat, jen by ses mohl nad sebou trochu zamyslet. Ale to už je samozřejmě na tobě, jestli to uděláš nebo ne. Úsporné řešení mě pohoršuje z jednoho prostého důvodu, a to že BPA je toxický.

Edison

A ty ostatní jsou naprosto neškodné, jo? Hahaha… Použij to, co máš mezi ušima…

Dochy

dá se očekávat, že razítkovací inkoust a od něj odvozené barviva až tak toxické nebudou. u BPA je tuším ta toxicita prokázaná, jen se řeší jak moc je nebezpečný, zda lze nebo nelze používat v daných aplikacích.

Edison

Razítkovací barva… A co ostatní materiály? Páska, plastová kazeta… mimochodem obsahující tvrdidla a zhášedla… To vše je nutno v průběhu provozu měnit. Oproti tý termotiskárny.

Dochy

Jo, ale tam je plastu trochu, v pevné nestíratelné formě, plast jako všude. Papír je tím ale napuštěn, lidé na to furt sahají, jsou s tím stále v kontaktu… , Rozpouští se to v potu a tuku, což máš v různé míře na rukách stále,… To je rozdíl jako jestli máš nikotin ve skleněné lahvičce v regále, nebo jestli ho máš v náplasti nalepené na rameni – kde bude působit?

Dochy

Jseš v komerční sféře, co bys čekal? 😉 Tohle je průmysl, páchaný pro výdělek. Levně koupit, draze prodat 😉
Skoro všechny výhody lze přepočítat na peníze. Dokud kolem BPA nebude takový humbuk, aby se to promítlo na prodejnosti terminálů/kotoučků, nebo dokud někdo tyto papír nezakáže, asi nelze očekávat změnu. A pokud k zákazu dojde, je otázkou, jakým sajrajtem bude nahrazen (přitom v době zavedení nového postupu to vůbec nemusí vypadat jako sajrajt), nebo zda se opravdu vrátíme k mechanickému tisku (já jehličkovkám docela fandím – ale bojím se, že jen ta hlavička zvedne cenu o 20%)

jáára

Jako sehnat jehličku na usb nebo síť, to je dnes randál peněz. Zase Star LC-20 k modernímu kompu nepřipojíš.

Dochy

Když mluvím o hlavičce, nemyslím tím celou stolní tiskárnu 😉 Od začátku tu byla eč o pokladních bločcích, na což jsem navázal platebními terminály (naprostá většina maloobchodů používá úzké ruličky i pro účtenky)

A tak ty dnešní stolní tiskárny co stojej řádově 8000 a víc mají zas přednosti kvůli kterým si kupce najdou: Tisk na traktor, tisk přes několik kopíráků, tisk na volně položený papír vč. papíru svázaného v sešitu,…