Damiana

Proč se pro mejdan používá i slovo Mecheche?

Dnes už sice moc ne, ale u starší generace to docela často zaslechnu. Co vlastně to slovo znamená? Má to i nějaký jiný význam nebo je to třeba složení několika slov? Víte to někdo?
Díky za odpovědi. 🙂
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi všem.
Jelikož to byla moje otázka a mě přišla odpoveď Annas užitečná velmi, dovolím si ji vrátit v tomto doplnění, protože by byla škoda, aby o ní přišel ten, koho může také zajímat. Ne Annas, není znevažována. Pro mne rozhodně ne. Boduji alespoň pomyslně a děkuji za odpověď, kterou jsem zkopírovala z e-mailu.

Annas napsala:
Damiano, dlouho jsem zvažovala, zda mám odpovědět – důvody nezmiňuji. Navíc máte několik odkazů…  Původ slova mecheche není uvedený v žádném slovníku, ale využívám své etymologické znalosti …

Začnu slovem  mejdan = přešlo k nám přes turečtinu z chorvatštiny ve významu trh. (Stejný původ jako mejdlo =  večírek, oslava) – SNČ. Poznámka: jeden z původních významů slova trh – nabídka špatného zboží. To mnohdy na mejdanech bývá,  tedy jde o přenesený význam.

Co myslíte, poskytuje mejdan radost? Zřejmě ano, proto jazykovědcí uvažují, že   mecheche (= oslava, mejdan).je zvukomalebná zkomolenina slova mechaje (původ z jazyka jidiš) = poskytovat radost. Kdy se tento tvar objevil, těžko říct.

Nejlepší odpověď
anonym

Používá se dodnes, ale má poněkud odlišný významový odstín, je to blíže k večírku, oslavám, též něco mezi workshopem, recesí a tématickém či výročním dovádění. Někdy též euforistická pařba s některou drogou, grupenparty apod.
viz odkazy:
http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/mecheche
http://www.mi­nor.cz/en/meche­che
https://www.sig­naly.cz/mecheche
(Možná „a.“ doplní něco ze svých chytrých slovníků, ale na večerní otázky neodpovídá, neb má každý večer po TN zakázán internet).
Doplňuji:
Doplnění annas je velice pravděpodobné, snad jen drobnost – mechaje je součást židovské motlidby Amida a jeho původní význam je oživovat, viz odkaz:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­mida

Zdroj: http://www.aha­online.cz/cla­nek/zhave-drby/67360/financni-skupina-ppf-ma-dnes-vanocni-mecheche-priletel-kellner-po-nem-sting.html

Další odpovědi
jmhad

mejdan není původní české slovo.V některém pravopisném slovníku není uveden,v jiném s poznámkou „nespisovné“.Pů­vodní český výraz pro veselí je mecheche či merenda.

anonym

Nejspíš patřím k té starší generaci také, ale někteří z mých vrstevníků ten výraz používali, naprostá většina ale ne. Znám tenhle pojem také jako pojmenování „odvazu“ – večírku, kde se moc nedbalo na přílišné zábrany.
Souhlasím, že Annas nejde přesnější výraz. Jí dělat konkurenci v pojmech nelze.

Dnes bych uvítala taky někoho, kdo by mne odstřihl od netu, začínám mít ze situace tady „depku“. Tak se mi, Damiano, zdá, že tady si žádné „mecheche“ neužijeme.
Doplňuji:
Po „kartáči“ a upozornění na překlep opravuji na : Annas najde (nikoliv nejde)…

annas

Damiano, děkuji moc. Jen jsem překvapená, kdo vám mou odpověď poslal.

annas

Damiano, mě takové a podobné dotazy zajímají. Když někdo položí dotaz na původ slova, snažím se ho vyhledat, protože i já si rozšířím své vědomosti. Sice jsem zde nabytečná, proto mám jít na jiný server. Vždyť jsem jen blbý „češtinář“, který honí palce, proto odpovídá i v diskuzi!!!

Samozřejmě k vyhledávání využívám slovníky, někdy net, anglické i jiné zdroje. Ale bez znalosti etymologie, hláskových změn v češtině atd. by se význam spojení nedal zjistit. Jenže opět lze často číst, že si vymýšlím. Právě kvůli těmto různým poznámkám si své odpovědi ověřuji v ÚJCAV, případně v etymologickém ústavu. Kritici mají stejnou možnost. Proč by to dělali? Je lepší strefovat se …

Nedávno se bohemica ptala na původ úsloví " hlava jako Putimák". Já je neslyšela, ale objevuje se na netu ve významu „velká hlava“. Žádný jazykovědec, etymolog původ nezná. Snad jedině některý místní obyvatel. Čeština je opravdu zapeklitá.

Damiana

ad Annas: Jestli někdo říká někomu, že je nadbytečný, tak si tak obvykle připadá on sám (jeho problém). Ve vašem případě je to holý nesmysl a neměla byste se takovou sociopatií vůbec zabývat.
Btw – odpověď mám archivovanou – nechávám si je posílat na e-mail od amina, protože u mých otázek nebude nikdo „nepovolaný“ rozhodovat o tom, co sem patří a co už ne. Hezký den a díky za všechny vaše odpovědi. Jó a teším se na další.:-)

anonym

Ad Damiana, všichni jsme annas obodovali a nikdo jí nic podobného neříkal, je to jen její subjektivní pocit.
Formulace „nepovolaný“ je úsměvná, protože odpověď si smazala sama annas, což ostatně i uvedla.

Damiana

ad Dr.Axl: To „nepovolaný“ (nebo „nepovolaná“ – to je fuk) – jsem myslela povšechně, ne konkrétně na daný případ. Pochybuji, že by někdo zde hlásil smysluplnou odpověď. Jde spíš o jiná „rozhodnutí“. 🙂
Stejně tak, jako ve tvém doplnění nevidím nic závadného a považuji je za přínosné. Díky. 🙂

anonym

ad Damiana, kvituji s povděkem, že se shodujeme v onom základním principu.
Předpokládal jsem, že po tvé nenápadné zmínce o pestrém až neuvěřitelném profesním CV, bys mohla mít soudné pochopení.
P.S. Setkal jsem s týmž problémem, že jsem část pozic a dovedností spíše neuváděl po konzultaci s profesionálními agenturami a praktických zkušenostech s mnohými personalisty firem.

Damiana

Předpokládal jsi správně…:-)))
Btw – teď jsi mě dostal v poště zprávou ve znění: Máš novou diskuzi u Mecheche. Tak to sedlo! Hhh! Takovou bombu v pondělí po poledni! No mecheche se zjevně daří…:-) Kam na to chodíš?:-))

annas

Damiano, moc děkuji za vaše slova. Potěší.
Později mně bylo jasné, že zřejmě máte zatrženou variantu: dostávat odpovědi. Já ne, takže jsem byla trochu zaskočená… V pořádku.

Damiana

🙂

anonym

A za co měla být tato odpověď znevažována? Annas přece nenapsala nic, co by jí někdo mohl vytýkat. Navíc tu nic takového nevidím.
Děkuji Damiano, já už jsem se děsila toho, co se tu zase v zákulisí mele. Už by to opravdu mohlo stačit. Annas jsem psala, aby zbytečně neustupovala kritice a odpovědi nemazala. To rozhodně není zapotřebí.
Také někdy smažu vlastní odpověď. Ale jen v případě, když zjistím, že je u otázky zbytečná. Za svými názory si stojím a pokud tomu tak je, tak přece nebudu mazat text, na jehož znění tu třeba někdo čeká.

annas

Opět je moje odpověď znevažovaná, mažu ji. Potvrdil ji sice ÚJCAV, ale to nic neznamená.. Damiano, omlouvám se, ale původ se nedovíte.

anonym

Naopak byla oceněna a s uznáním jen doplněna.
Proč rázem tak nedůtklivá reakce s ufňukaností nedůstojné dospělého člověka?
Tazatelka se ptala, „proč se používá a co slovo znamená“, další vlastní výklady si přisvojila jen odpovídající.