AnnMary

Proč se pro lidi s leukémií daruje kostní dřeň? Ovlivní to nějak jejich zdrav. stav? Nebo je to dokonce vyléčí?

Nejlepší odpověď
hanulka11

•Transplantace kostní dřeně – jedná se podání vysokých dávek cytostatik, pomocí kterých se snažíme zničit veškeré nádorové buňky. Avšak následně dochází i ke zničení vlastní kostní dřeně, a proto je nutno kostní dřeň nějak nahradit. Dle toho rozlišujeme několik druhů transplantace kostní dřeně.
Druhy transplantace kostní dřeně u leukémie
•Autologní – jedná se o transplantaci, kdy se pacientovi vrací jeho vlastní kostní dřeň
•Alogenní – zde daruje kostní dřeň dárce
•Příbuzenská transplantace kostní dřeně – dárcem kostní dřeně je někdo z příbuzných
Pacient po transplantaci kostní dřeně musí být izolován ve sterilním prostředím, protože po operaci je pacient ohrožen infekcí, která by mohla mít smrtelné následky. Pacient dostává velké množství cytostatik, jeho obranyschopnost je celkově oslabena

zde si můžeš přečíst více

Zdroj: http://leukemi­e.aspone.cz/lec­ba-leukemie.aspx

Další odpovědi
Drap

Výměna kostní dřeně se používá k léčbě. Někdy dojde i k úplnému vyléčení