mandat

Proč se přizpůsobování tvaru sloves slovesným osobám říká časování, když to s časem nemá nic společného?

Nejlepší odpověď
annas

Jak to, že časování nemá nic společného s časem? Vysvětlím co nejstručněji.

Když si vezmete slovesné osoby, víte, že já mluvím, on mluví atd… Osoby vykonávají např. činnost. Ale osoba je jiná gramatická kategorie, vám jde o časování, podle něhože mluvnickou osobu rozlišíme.

Sloveso časovat se používá od obrozenecké doby = flektovati, od flexe, tj.ohýbat. Ohýbání podst. jmen = konjugace, podst. jmen – deklinace. .

Slovesa vyjadřují čas přítomný, minulý i budoucí, takže mají vztah k času. Něco se přece děje v čase – – teď píši, za chvílu budu mít napsané, zítra si přectu, co jsem napsala.

Tudíž časuji, ohýbám slovesa, měním koncovkami slovesné tvary, které odpovídají určitému času. Samozřejmě ve vztahu k času promluvy a osobě, která je mluvčím, nebo se k ní či o ní mluví atd.
--

Jinak z pohledu Rejzkovy etymologie.

konjugace ‘časování’, konjugační, konjugovat.
Z pozdnělat. coniugātiō tv.,
doslova ‘spřažení, spojení’ (myslí se
asi sdružení více slovesných tvarů), od
lat. coniugāre ‘spojit (ve jho)’ z con-
( :kom-) a iugāre ‘spojit, svázat’ od iugum
‘jho = spojovat, zapřahat.