JájsemRaibek

Proč se přírodní látky vařením ničí a přitom při výrobě pampeliškového medu se ten musí vařit?

Mnoho látek, vitamínů a dalších se nemá vařit. I v poznámce na pampeliškový med je napsáno:
" Med by se neměl nikdy zahřívat nad 45 °C, ztratí tak cenné látky. Pozor tedy při slazení teplého čaje nebo mléka medem!„
Jenže v receptu je naopak napsáno:
“.....vaříme 15 minut.„, ".....vaříme ještě asi 1,5 hodiny, až se med začne táhnout.“
Takže otázka zní:
To se prvotním vařením cenné látky nezničí a následně pokud med dám do horkého čaje, tak je zničím?

Nejlepší odpověď
johana 56

Špatný recept…
Pampeliškový med dělám nevařený.

http://www.by­linkyprovsechny­.cz/zpracovani/re­ceptury/1025-pampeliskovy-med-recept-postup-navod-priprava-suroviny-ucinky-vyuziti-uzivani

„A jak je to v čaji? Nalijeme li horkou vodu do hrnku, teplota rychle klesne asi na 80 stupňů Celsia, během 10 minut už můžeme čaj usrkávat. V tu chvíli má asi 60 stupňů Celsia. Aby se med poškodil, musel by se vystavovat teplotě 80 stupňů Celsia celou hodinu. To ale není běžná situace. Většina užitečných látek v medu je velmi stabilní a teplem čaje se vůbec nemění. Pořádná lžíce medu také čaj trochu ochladí. A pokud bychom měli obavu, že o některé účinky přijdeme, druhou lžíci medu v nezahřátém stavu na chleba.“
http://www.vcelari-mnisek.estran­ky.cz/clanky/o-medu/uskodi-horky-caj-medu_.html

Další odpovědi
Kepler

Vím jen, že varem se ničí jen vitamín C. Nemyslím si že zrovna pampeliškový med by měl být zdrojem cenných látek, s medem to nemá nic společného. To pampeliškové víno, to je jiná liga. Jak říkal pan Pešek v Adéle, co ještě nevečeřela:
„Již od mládí piji pampeliškové víno. Srdce jako zvon a játra jako kámen!“

ivzez

Pampeliškový sirup má s medem pouze podobnou
konzistenci a barvu, ve skutečnosti to není med.

johana 56

Špatný recept – tak dlouhá doba vaření je nesmysl.