Justin1

Proč se příroda snaží nám znepříjemňovat to, že máme děti, místo toho, aby nás v tom podporovala?

Člověk se narodí do spousty problémů, ze kterých se musí dostat, aby uměl přežít, sám se z nich dostat neumí, někdo mu musí pomoct a ten, kdo mu pomáhá, nemá vždycky z čeho vyčíst, co a jak je právě třeba řešit, z dětského pláče pochopí jenom to, že něco je špatně a že to je urgentní, ale nic víc se nedoví, takže to někdy bývá o nervy. Matka se při kojení moc nevyspí, někdy dítě jenom řve hlady, ale nepřisává se a nepije. Proč to příroda zařídila tak, jako by v jejím zájmu bylo, aby to někteří nezvládli? Příroda zařídí volání o pomoc, ale se samotnou pomocí už si hlavu neláme, to nechává na nás, ale přitom nás někdy nechává nevědět, co dělat. Proč? Jedná se o přirozený výběr?

Rád bych porozuměl tomu, proč příroda koncipuje útlé dětství jako nepříjemné období, kdy malý človíček každou chvíli něco nesnese, nezvládá, nemůže vydržet, brečí a potřebuje externí pomoc, ale zároveň se nedá jednoduše poznat, co je špatně. Proč třeba dítě bolí bříško poté, co se nakojilo mateřským mlékem, nebo ho bolí rostoucí zuby, když to není nic patologického, a musíme na to hledat řešení uměle, protože příroda to nechává neřešené? Příroda umí jenom upozornit na to, že něco je špatně nebo něco je k nevydržení a že někdo to má nějak pochopit a vyřešit, sama to řešit nechce a rodičům ani nedává schopnost poznat, co s tím mají dělat, takže mnozí to potřebují zkoušet metodou pokusu a omylu nebo se s někým radit. Občas čteme o tom, že to otec nervově nevydrží a jde radši od rodiny pryč. Toho chtěla příroda dosáhnout, že pro to vytváří podmínky? Dřív jsem myslel, že příroda je líná a nechce se jí to všechno řešit, ale v poslední době už této domněnce moc nevěřím, jenom nevím, jak si to mám vysvětlit. Jedná se o nějaký mechanismus přirozeného výběru? Příroda zřejmě potřebuje, aby to někteří zvládli, ale někteří taky ne, proto vymyslela komplikace. Dokážu ještě pochopit, že někteří jedinci se nepovedou, a tak příroda zařizuje, aby nepřežili, nerozmnožili se a svoje nepovedené geny dále nešířili, ale už nerozumím tomu, proč by příroda měla podrobovat svému vyřazovacímu mechanismu i ty, kteří už se rozmnožili a jsou rodiči, tím, že jim připravuje situace, které je nenaučila řešit, a testuje, jak si s tím umějí poradit. Jaký plán má příroda s těmi, kteří by si s tím neporadili?

Odpovědi
Edison

Samoregulace. Kdyby s tím nebyly starosti, přemnožili bychom se mnohem rychleji.

mosoj

Nepleť si přírodu s lidským charakterem, pohodlností a sobectvím. Za to příroda ale opravdu nemůže.