JohnCreek

Proč se při trombóze před operací ředí krev?

Není to naopak nebezpečné? Trombocyt se může rozpouštěním mírně zmenšit, uvolnit a způsobit např. mrtvici či infarkt. Nebo to tak není?

Odpovědi
Drap

Aby nedošlo k embolii a smrti pacienta.

Kepler

Taky mi to není zcela jasné, ale snad si uděláš nějaký závěr z odkazu. Lidový pojem „ředění krve“ je kompletně nesprávný, protože působením antikoagulantů dochází naopak k jejímu zahuštění. Domnívám se, jejich působením dochází k postupnému rozpouštění trombů, nikoliv k jejich odtržení a následné embolii. K vytváření trombů dochází především v místech zúžení cév, jak je zřejmé v animaci odkazu: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tromb%C3%B3za

mosoj

Tak určitě se nic neředí. Heparin a hlavně nízkomolekulární hepariny jsou antitrombotika která zabraňují vzniku trombů, posilují činnost antitrombů!!! v těle.

Antitrombotika se nasazují všude tam, kde riziko trombotické komplikace převažuje nad rizikem krvácení a to jsou především těžké úrazy a těžké operace.

Dnes jsou vyvinuta antitrombotika nové generace. Jedním z prvních byla Predaxa, ale je mnoho novějších antitrombotik. Nicméně pojišťovny je v dosti případech nechtějí hradit a tak se zůstává při osvědčeném jedu na krysy, Warfarinu!!!