vlk samotař

Proč se při opravě kolejí v dnešní době dávají dřevěné pražce.

Nejlepší odpověď
Drap

Na to mají dráhy přesně stanovené postupy. V některých případech jsou výhodnější dřevěné než betonové. Záleží na podloží na charakteristice dané trati. V určitých případech mohou být vhodnější kvůli dilataci

Další odpovědi
anonym

Při opravách se používají především na místech styků kolejnic a na výhybkách z důvodů detailně popsaných v odkazu:
Nové tratě jsou již z betonových. pokud se ovšem opravuje úsek s dřevěnými pražci, vyměňují se z téhož materiálu. V některých případech je to i z ekonomických důvodů, protože novelizované ekologické normy již nedovolují odprodej do soukromého sektoru z důvodů závadnosti impregnace.
P.S. Laické dohady o podloží, dilataci apod. jsou irelevantní, protože typové splňují požadavky na jakékoliv podmínky v ČR, jinak by neobdržely atestaci.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDe­lezni%C4%8Dn%C3­%AD_pra%C5%BE­ec