ladilavos

Proč se při bouřce blýská?

V jednom dokumentu o bouřkách dokonce říkali, že bouřkové mraky mohou vytvořit obrovské napětí, které v podobě svítících žilek udeří do země s teplotou čtyřikrát větší, než je povrchová teplota Slunce. Ale co tento fenomén způsobuje? Na základě toho, co víme o elektrice, by to nemělo být možné. Elektrické pole v bouřkových mracích je zhruba desetkrát slabší, než by bylo potřeba na vytvoření blesku.

Nejlepší odpověď
Edison

Třeme-li ebonitovou tyč lyščím ohonem… studente Cartere…?

Říká ti něco pojem statická elektřina? Taková ta, co ti dá ránu, když sáhneš na kliku, nebo co ti postaví vlasy? Tak to je totéž, jen v kapku větším měřítku… Třením částic v atmosféře o sebe se nabíjejí a vzhledem k velikosti mraků je tam tý energie prostě fak HODNĚ. A když přesáhne určitou mez, dojde k průrazu izolace – atmosféry a k výboji. Mimochodem… elektrický náboj má jednu takovou vlastnost: Hromadí se na ostrých hranách, na hrotech a ve výstupcích. Takž ono… hooodně opatrně s tvrzením, že tam tolik energie není. Problém je v tom hromadění na jednom místě – růst intenzity.

Další odpovědi
Kepler

Normální statická elektřina ve velkém. Rozhodně není pravda, že elektrické pole je nedostatečné ke vzniku blesku. K výbojům dochází dokonce i uvnitř vyvrženého materiálu ze sopek nebo při písečných bouřích.

aliendrone

Ale no tak. Kdes k tomu příšel? Hele, „blesk“ (jiskru) dokážu vygenerovat i já sám hlazením některé rodinné kočky, pokud je zalezlá na škrabadle. Vynaložená energie k tomu nutná je pranepatrná (přitom vzniklá jiskra má napětí tisíců voltů a i její teplota jde do tisíců Kelvinů, to víš, plazma)! ;) :)

Nejspíš se díváš na příliš senzační pořady a fakt, že úplně všemu ještě nerozumíme (např. kulový blesk) NEZNAMENÁ, že nerozumíme ničemu. ;) :D :D

Kryšpín

Poněvadž se blýská na lepší časy.