Kepler

Proč se přeje úspěch slovy ZLOM VAZ?

Říci něco takového lyžaři na startu obřího slalomu mi přijde poněkud morbidní…

Nejlepší odpověď
Gus_Fring

Poprvé jsem musel hledat na internetu odpověď na nějakou otázku na Odpovědích:

Pokud vám někdo popřeje slovy zlom vaz, drží vám palce a přeje vám úspěch. Jenže se zlomeným vazem si asi moc úspěchů neužijete, tak proč přejeme druhému pravý opak toho, co chceme? Právě proto. Pochází totiž od našich pověrčivých předků, kteří se báli, že když vysloví nějaké přání, přivolají si tak akorát smůlu a nikdy se jim nevyplní. Když tedy přání hodně štěstí mělo přinášet smůlu, lidé si navzájem přáli pravý opak, aby štěstí přivolali. Dnes se toto slovní spojení velmi běžně používá zejména mezi herci nebo lyžaři, jsme si ale jisti, že zlomený vaz už někdo s úsměvem na tváři popřál i vám.

Takže ani lyžařům to asi vadit nebude. :D

Zdroj: https://refresher­.cz/41006-Proc-pijeme-na-sekyru-a-ptame-se-v-cem-je-zakopany-pes-Zjisti-odkud-pochazi-zdanlive-nesmyslna-ceska-uslovi

Další odpovědi
annas

Opět archiv nebo našeotávač.

1. Moje otázka – odpovídá led.

„Jak vzniklo spojení "zlom(te) vaz“, kde a kdy se často používá?"

2. " Proč se říká „zlom vaz“,když někomu přejeme úspěch?"

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=zlomte%20vaz

--
Ještě další informace.

" Téměř každé etnikum světa má nějaký výraz, který se podobá našemu zlom vaz. Třeba Němci si přejí zlom nohu a koleno, což okoukali Britové.

V angličtině se říká zlom nohu break leg, a to už zní poněkud mírněji. Snad by se dalo říci méně krkolomně.

Před každým nesnadným setkáním nebo úkolem vám Ital popřeje in bocca lupo, znamená to doslova vlkovi do chřtánu. Aby zaklínadlo fungovalo, musíte ale reagovat ihned odpovědí che crepare, ať chcípne.

Termín zlom vaz souvisí hlavně s hereckou profesí." atd.

https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/vyznam-ruznych-slovnich-prani-6303608

aliendrone

No, já myslím (někdy…, prý…, no nebudeme to rozebírat ;) :D), že se tohle přeje v případě nějaké konfrontace (myslí se tím zlomit vaz protivníkovi) a postupně se to začalo používat všeobecně, dokonce i v takovém nelogickém případě, jaký popisuješ.

Ale je to jen domněnka, počkejme si na vyjádření naší kulinářské ekokapitalistky. BTW Keplere, jak je to s tou fúzí? Celkem mne mrzí, že ses nevyjádřil. Máš „bóbika“? ;) :D :D https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-ktera-osobnost-je-vyobrazena-potiskem-na-obalu-od-susenek-z-fotografie

marci1

Marek JANÁČ:
Na první pohled není moc logické, že někomu přejete štěstí a přitom vyslovujete přání zlomeného vazu. Podle jazykovědkyně Kamily Smejkalové z Ústavu pro jazyk český to ale souvisí s takzvanými tabuovými slovy a spojeními.

Kamila SMEJKALOVÁ, Ústav pro jazyk český:
To znamená, že je to zákaz užití určitého slova, ať už z toho důvodu, abych třeba nepřivolala nějaké neštěstí na toho člověka, nepřivolala tu věc nebo tu osobu, kterou pojmenovávám, tak použiju nějaký opis nebo jí úplně vynechám, anebo nějak to slovo obměním. Vlastně to souvisí s vírou v takovou magickou moc toho slova. To sepětí mezitím slovem a tím, co označuje.

Marek JANÁČ:
Tabuových slov máme v češtině celou řadu. Místo sakra říkáme safra, místo čert, čerchmant, připomíná jazykovědkyně Markéta Pravdová.

https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/vyznam-ruznych-slovnich-prani-6303608

  • ))

zbyndo

Páči sa mi odpoveď Gus_Fringa, prišlo mi totiž niečo z minulosti, kamoš mi niekedy dávno hovoril, že netreba odchádzajúcej návšteve želať šťastnú cestu, že spravidla sa niečo stane.Takže teraz mi dáva logiku „zlom väz“, čím myslím „dojdite šťastne“

independent

…a věděli jste, že na „zlom vaz“ se má slušně odpovědět „čert tě vem“?

annas

independent – máte pravdu.

Je třeba říct – ať chcípne, aspoň v Itálii.

Vedle čert tě ven, jedna vulgární varianta od slovesa podělej tě pes. 🙂

aliendrone

independent>>> Fakticky? Já si myslel, že se na to odpovídá „Chcípni, ať to ubejvá!“ No, možná jde o lokální/regi­onální odlišnost. ;) :D :D

Kepler

alien: já jsem tu otázku z odkazu úplně vypustil, ale ta fúze by mohla být zajímavá. Co by z toho asi vzniklo – Kepleranas liqour, Švédská sušenkovica nebo něco jiného? Navrhni, ty máš na peechoviny a bejkárny talent. Jako s tím Harley Babetson…:-))

aliendrone

Kepler>>> Mýlíš se. Jak jsem jim mnohokrát konstatoval, tak nedisponuji nějak obzvláštním tvůrčím myšlením/talentem. Nápady KRADU, páč se na vlastní obvykle nezmůžu. Ovšem má síla je v tom, že rozpoznám DOBRÝ nápad (jakkoliv v původní podobě hovadina) a dokážu ho VYLEPŠIT k použitelnosti. ;) :)

Ale že jsi to ty, tak se pokusím. Možná už o svátcích, to bude ZASE nesnesitelné přežírání a nic do čeho píchnout. Myslím PRACOVNĚ, ty chlíváku! ;) :D :D