bolak

Proč se před vyšetřením magnetickou rezonancí ptají pacientů jestli mají tetování?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda se ptají. Já na magnetické rezonci nebyla. Ze článku o tetování.

Mohu s tetováním na magnetickou rezonanci?

Ano, můžete. Některé tetovací barvy mohou obsahovat minimální stopová množství kovů, což vede k tomu, že při magnetické rezonanci můžete v místě tetování ucítit zvláštní brnění či svědění, což se stává jen velice zřídka. Tyto pocity navíc nepřetrvávají a rychle odezní. Je samozřejmě třeba vyšetřujícího lékaře či radiologa dopředu upozornit, že máte tetování. Proto by tetování z dobrého profesionálního salonu nemělo být problém. Problematická jsou při magnetické rezonanci domácí či vězeňská tetování, často prováděna inkousty pochybné kvality i složení. Zde se mohou částečky obsažené v pigmentu navázat na magnetické pole, zahřejí se a způsobí tak popáleniny. Máte-li ovšem tetování z dobrého studia provedené kvalitními a profesionálními barvami, není se čeho obávat.

http://www.he­ll.cz/1/tetova­ni/nejcastejsi-dotazy/2/admin-uprav-tetovani.php?uprav-clanek=2#magne­tickarezonance

Další odpovědi
Led_

jedna verzia hovorí:
„TETOVACIA FARBA OBSAHUJE CIASTOCKY KOVU, KTORE MOZU BYT PRI PRIPADNOM VYSETRENI NEBEZPECNE, lebo silne mag. pole moze porusit tkanivo, dochadza dokonca k silnym poskodeniam. Lekar vam moze odmietnut urobit MRI z toho dovodu, ze mate na tele tetovanie.“
http://nanicma­ma.sme.sk/node/30068

druhá verzia protirečí:
„Tento mýtus vznikol pravdepodobne na základe faktu, že v minulosti sa na tetovanie využívali farby, v ktorých boli obsiahnuté ťažké kovy. Tieto farby boli využívané najmä vo väzenskom prostredí. Na základe toho, malo tetovanie počas magnetickej rezonancie nepríjemne páliť, či dokonca vybuchovať. Faktom však je, že ani najnovšie vedecké výskumy nepreukázali, že by tetovanie s prímesou kovou mohlo spôsobiť nejaké vážnejšie zdravotné problémy.
Navyše moderné tetovacie farby sú podrobne testované , aby boli zdravotne nezávadné a vyrábajú sa bez prídavkov kovov. Takže obavy nie sú vôbec na mieste.“
http://kerka.sk/te­tovanie-a-magneticka-rezonancia/35

vidno dva názory, ako laik neviem zhodnotiť, kto má pravdu, to môže len odborník. Všetko ostatné sú len rôzne verzie citovaného.

briketka10

chodím na MRI od roku 1999
a nikdy se mě na toto neptali

hanny 2

Tetovací pigment obsahuje hodně kovu, při magnetické rezonanci se velmi silně zahřeje – kůže pak pálí tak, že způsobí popáleniny.

zjentek

myslím že v té tatoo barvě je nějaký kov.prvek, teda aspoň v nějaké- tak aby ti to nevytahalo ozdobu .)

briketka10

johanko,
já pokaždý se stejných a směju se, že se ptaj
na to samý, jestli mám umělý zuby a budíček
místo srdíčka :))

johana 56

briketko
ono to bylo vždycky i na jiném pracovišti.Na zuby a budík se ptali všude,ale tetování je nezajímalo.

johana 56

Podobně jako briketka jsem vyšetření magnetickou rezonancí absolvovala víckrát,pokaždé z hiných důvodů.Na to,zda mám tetování se ani jednou nikdo nezeptal.