nnn1

Proč se před lety – v ČSSR – při zdravení (nebo loučení), říkalo „čest“??

Nejlepší odpověď
dudu

V oněch letech jsem absolvoval polovojenskou internátní školu a čest práci jsme museli zdravit ve dne i v noci a oslovovat se soudruzi. Abychom si tu hrůzu odlehčili zdravili jsme např. takto velmi radostně a nahlas profesory, když vycházeli z WC a dopínali pásek u kalhot. Největším „úlovkem“ však byla možnost pozdravit velkého soudruha ředitele a mít přitom obě ruce v kapsách u kalhot.
Tento návyk měl však i negativní dopady. Na vesnici kde jsem vyrostl jsem jednou v zamyšlení pozdravil čest práci tetičku Cvrkalovou, nechtějte vědět co jsem si tehdy vyslechl. Ani ten nejslušnější výraz nechci publikovat.

Další odpovědi
annas

Členové KSČ vyžadovali pozdrav Čest práci nejen od svých členů. Někdy zkrácené „čest“ se používalo i ironicky.

Jinak pro stranický pozdrav byly použity (spíš zenužity) verše Svatopluka Čecha – Čest práci každé, která dobro plodí, nechť mává kladivem …

Poi básníkovi tento pozdrav používali ve Zlíně „batovci“.

http://www.slo­vodne.cz/slovod­ne/cest-praci/

ReHu

Je to zkrácení pozdravu – Čest práci.
Protože práce šlechtí 🙂.

anonym

Rádo se říkávalo místo „Práci čest“ – „V práci v šest“.
To ovšem říkali jen ti otrlí cynici,kterým nebylo jasné,na které straně barikády vlastně stojí.
Zřejmě podlehli štvavé vysílačce „Svobodná Evropa“.
Přijde to až neuvěřitelné – ale ten Absurdistan opravdu existoval.

smutnydrak

byl to komunistický pozdrav ,,čest práci,, zkráceně čest… mimochodem já takhle zdravím i ted,ikdyž komouš nejsem … 🙂

poa.li

Kdyby pozdrav Čest práci nebyl tak zprofanovaný, byl by hezký. Myslím, že sposta lidí si práce neváží, neuvědomují si, že díky ní vlastně žijí. Podobně slovo soudruh – spojenec – přítel. Sou-druh. Společný jeden druh člověka…

fofbal

tenkrát soudruzi neznali lepší slovo „práce“ a od toho zaváděli svou ideoligii. Práce, pracující lid když ten kdo uměl byl bílý límeček. No a tak pro ctění tohoto slova a pracujících si navedli pozdrav tam i zpět „Čest práci“. A nedodržení toho dovedli soudružsky opravovat. Zaplať za to, že jsou ze scény.