Gestas

Proč se pražská šalinkarta jmenuje lítačka, když ji nejde použít na letadlo, vrtulník ani nic jiného létajícího?

A věci typu metro padající z Nuselského mostu za létající dopravní prostředek nepovažuji.

Nejlepší odpověď
annas

Proběhla anketa, těsně toto ppjmenování vyhrálo. Vznik nové karty pod názvem Lítačka ohlásila pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Slovo lítačka se používalo s nelichotivým významem na vojně, nebo hůř, když má někdo tekuté střevní problémy. Zároveň se tento termín vžil mezi lidmi přílivem mladých studentů do Prahy a to posledních pár let (10–15 zpět). Starší Pražáci, s ročníkem kolem 1950 a níž, používali nebo znali pojem síťovka. Já, jakožto ročník 89, jsem celý život používal pojem legitka nebo tramvajenka,“ napsal na konci ledna správce výše zmíněného facebookového profilu." atd.

Z informací, které mají Lidovky.cz o závěrech marketingového průzkumu, ale vyplývá, že mezi lidmi má Lítačka největší podporu. Byť bylo její vítězství těsné.

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/byznys/do­prava/potvrze­no-nastupce-opencard-se-bude-navzdory-kritice-jmenovat-litacka.A160222_165­114_ln-doprava_pave

Diskuze
https://nazory­.ihned.cz/thin­ktank/c1-65177740-jak-se-vam-libi-jmeno-nove-elektronicke-jizdenky-pro-prazskou-mhd-litacka

Další odpovědi
ivzez

Protože po Praze se „lítá“ jenom MHD.
Letadla ani létající balóny ještě nejsou částí MHD.

(Dokonce ani ponorky.)

Hlada

Protože tento název vyhrál výběrové řízení.

Kepler

Zřejmě proto, že pražská doprava je na pos…ale to by běhavka byla přesnější. Holt, Pražáci musí mít vždycky něco extra.

Edison

Protože Krnda. Není to holt pražanda. Přitáhl ji sem Bureš. Tím to ve skutečnosti je. Je třeba si povšimnout zásadního: „… se tento termín vžil mezi lidmi přílivem mladých studentů do Prahy…“ (citace z příspěvku Annas). Další důkaz, že praví pražáci v tomhle (stejně jako v mnoha dalších věcech, které jsou pražákům připisovány) NEJEDOU (jako vždy v tom jedou NÁPLAVY)!! 😁

Doplnění: Praví pražáci před děmi devadesátými lety pojem „lítačka“ nikdy neříkali.

da ny

„Lítačka je název čipové karty, kterou od 1. března 2016 …“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/L%C3%ADta%C4%8Dka_(­karta)

„Lítačka“ je název užívaný v mnoha českých městech. Dávno před březnem 2016
Není to létačka… :D
Obvykle jde o čipovou nebo jinou předplacenou kartu MHD.
Dcera tento výraz používá od r. 2013, z dob VŠ studiíí na JU v jihočeské metropoli.. Poprvé jsem toto slovo zaznamenala v r. 2010 v Plzni…

Dochy

„Lítačka“ se tramvajence běžně říkalo. V Praze jsem byl cca od 96. Nejspíš proto že s ní můžeš lítat kudy chceš…
Jako ofic. název se mi to až tak moc nelíbí, ale nic s tím neudělám…

Edison

A ještě jedna věc: Šaliny maj akorát v Brně, Ostravě a v Košicích. Víte, jaký je rozdíl mezi tramvají a šalinou? Zatím, co tramvaje jezděj po městě, podél řeky a maj v troleji plus, tak šaliny jezěj po vesnici, podél potoka a v troleji maj mínus.

GM

Nějakej chytrej…

cochee

V Košicích nevím, zda to z hantecu převzali, ale v Ově určitě ne, to jsi asi spadl z jahody na hřbet.

Edison

Já sice chápu, že se chceš od Brna distancovat, nakonec… kdo by nechtěl, žejo, ale na definici tramvaje a šaliny to nic změnit nemůže. 😁

EKSOT123

V Liberci je to taky na lítačky, neoficielně. Liberecká doprava kromě tramvají do Jablonce, je pozoruhodná tím, že linky jezdí přes celé město z jednoho konce na druhý, křižují se v centru, ale hlavně, nestačí vědět číslo linky, musíte se dívat kudy má napsáno, že jede, protože v okrajových částech města jede stejné číslo pokaždé někudy jinudy. Pro nováčka dobrodružné, později vám to přijde rozumné.

Edison

To tady zkoušeli na jedné lince taky… Částečně okružní. Takže člověk musel vysledovat, kterým směrem ten okruh jede. Ale zase to mělo tu výhodu, že ať jel jakkoli, dřív, nebo později na správnou zastávku dorazil.