Jenda.123

Proč se popravují vězni v USA v plynové komoře bez bot a bez ponožek?

Viděl jsem v jednom starém filmu, kdy šel odsouzenec na popravu do plynové komory v USA bosý. Má toto pravidlo nějaký konkrétní význam? Bohužel jsem nedohledal.

Odpovědi
Filip84

Nemá. To si určuje každý stát sám.

S výkonem absolutního trestu v U. S. je to, poněkud, složitější.

Existuje (obnovené) federální hrdelní právo a právo států. Existuje, docela hojná, judikatura, jak musí být absolutní trest proveden, aby nešlo o „krutý nebo mimořádný trest“, tedy, aby jeho výkon nebyl v rozporu s Ústavou U. S. Do toho jsou konstituce jednotlivých států, no a na ně, přirozeně, navazující judikatura jednotlivých států.

Když, pro toto, připustím nezbytnost absolutního trestu, tak z těch způsobů, které v U. S. používají, je nejjistější, a tedy nejhumánnější, pověšení. Američané věší na tzv. dlouhé smyčce s propadlem, a tam je selhání prakticky vyloučeno (leda by bylo příliš krátké lano). Jak elektrické křeslo, tak smrtící injekce, tak i plynová komora, mají mnohem značnější risiko selhání, o popravčí četě ani nemluvě.

Obecně platilo, že si činec mohl přát poslední jídlo, a že si mohl vybrat oblečení na exekuci. Už to ale dávno neplatí všude. Poslední jídlo podle přání např. zrušil State of Texas v roce 2011 (popraví absolutně nejvíc lidí ze států v U. S.). State of Florida poslední jídlo, podle přání, pořád poskytuje, nesmí však stát více, než $40.00 a musí jít pořídit v místě. To jenom pro illustraci, jak se přístup liší stát od státu.

Obecně dostávají odsouzení na popravu čistý oděv – muži kalhoty a košili, ženy šaty, a každý vězeň se může před popravou osprchovat. V některých státech se však vězeň před popravou musí zcela vysvléct.

V každém případě, vězeň smí mít při popravě na sobě, dnes, pouze to oblečení, které mu povoluje legislativa příslušného státu, a mezi to, většinou, ponožky a boty nepatří. To bude nejpravděpodobnější odpověď na Tvou otázku. 🙂

https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/posled­ni-vecere-v-texasu-konci-vezni-si-pred-popravou-moc-porouceli.A110924_164­120_zahranicni_a­br
https://www.tam­pabay.com/new­s/humaninteres­t/qampa-how-are-death-row-inmates-treated-differently-from-regular-prisoners/1213865/
https://people­.howstuffworks­.com/lethal-injection2.htm

Jenda.123

Navazuji na odpověď Filip84 k mé otázce ohledně trestu smrti. Zaujala mě řada detailů, ale především to, že se v některých státech musí vězni před popravou vysvléci. Znamená to, že se popravují zcela nazí? Děkuji za odpověď.

Filip84

Ale vždyť na to máš odpověď na těch stránkách, na které jsem Ti dal URL odkaz.

Před tím, než proběhne samotná exekuce, probíhají určité úkony: poslední večeře, rozloučení s rodinou, pohovor s duchovním atp. Jeden z těch úkonů je, že se vězeň dovede do určené místnosti a vysvleče se. Pak, buďto, vyfasuje čisté erární kalhoty a košili, a nebo je nahý. Stejně je obvyklé, že se ten vězeň přikryje nějakým takovým tím „nemocničním“ prostěradlem, tak to, že je nahý, ničemu moc nevadí. Navíc, pokud je přikrytý nějakým tím „nemocničním“ prostěradlem, co má pod tím, tak to Ti nikdo neřekne. Všecky informace jsou od officiálních zdrojů, nikdo z vězeňského systému nic ven nepustí, na všecko je nějaké informační embargo. Klidně pod tím může mít, zase, nějaký ten „nemocniční“, jednorázový mundůr, „antouška“, nebo něco podobného.

Je to logické, protože jakmile je prohlášen za mrtvého, tak jeho tělo putuje na patologii. Je, jaksi, žádoucí, aby jeho svlékání bylo co možná nejjednodušší.