Proč se policejnímu vozu říká „anton“?

Nejlepší odpověď
anonym

Ve vysvětlivkách ke staršímu vydání Švejka je uvedeno:
… byli zatčení naloženi na vůz s koňským potahem. Prvním kočím tohoto vězeňského povozu, jenž byl zeleně natřen, byl Antonín Douša, jemuž se říkalo Anton. Hned první den po zahájení provozu zvolala zatčená nevěstka Antonie Vyšínová „Tak Tonka, vlez si na zelenýho Antona“.

Věřte, neveřte, jak jsem koupil, tak prodávám.

Další odpovědi
annas

Odpověď jste mohl najít ve vyhledávací liště. Podobnou otázku jem vložila.
Kopíruji odpověď uživatelte vagry.

Možný původ názvu:podle berlínského vězení na Antonstrasse v býv. klášteře sv. Antonína Skutečnost, že se příslušná vozidla obv. doplňovala přívlastkem zelený se dává do souvislosti s tím, že grün (grean) mělo ve zločineckém prostředí význam špatný, nebezpečný aj. Fakt, že vozidla často měla zelenou barvu byla spíš shodou okolností.
Greaner Tisch byl soud (dosl. zelený stůl) a Grüner Anton označoval snad původně berlínské vězení.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rikalo-nebo-stale-rika-policejnimu-autu-pro-prevoz-veznu-zeleny-anton

bolak

prej: "Anton (v zlodějské mluvě kat); zelený anton je vůz zeleně natřený pro dopravu provinilců (snad podle berlínského vězení v Antonstrasse, kam v takovém voze byli provinilci dopravováni)

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=2210

arygnoc

tiež viem, že podľa „šoféra“.

ale ktovie.

anonym

Hansi to se mi zamlouvá, takové po česku

anonym

anton – policejní vozidlo typu dodávky určené pro převoz zadržených, klasicky zelený anton. Já bych se držel tady u Krakovský, u Muzea maj vodní děla a antony. (80+) [A] Rippl 1937 uvádí (vedle druhého významu „kat“) možný původ podle berlínského vězení na Antonstrasse v býv. klášteře sv. Antonína (Antonikloster), nebo od čes. *antoušek; podobné názvy mívala i jiná města, v německy mluvících oblastech byl nejběžnější grüner Heinrich (zelený Jindřich), v Hamburku grüner August či v Berlíně (později) grüne Minna; skutečnost, že se příslušná vozidla obv. doplňovala přívlastkem zelený dává Wolf do souvislosti s tím, že grün (grean) mělo ve zločineckém prostředí význam špatný, nebezpečný aj. (viz pozn. u hesla *krén), fakt, že vozidla často měla zelenou barvu hodnotí jako shodu okolností, Greaner Tisch byl soud (dosl. zelený stůl) a Grüner Anton označoval snad původně berlínské vězení
zdroj ↓▼↓
http://www.slan­gy.cz/SNC_Ukaz­ky.html

annas

Když víte dpověď na svou otázku a chtěl jste se dovědět, zda ostatní znají původ pojmenování „anton“, domnívám se, že bylo vhodnější vložit otázku jako anketu.

anonym

asi jo, všichni jedou podle něm. vysvětlení.