Rozamunda

proč se policajtům říkájí fízlové ?

vím že ze slova fízlovat ale kde se to slovo fízlovat vzalo nebo z jakýho jazyka to je ?

Nejlepší odpověď
annas

fízl = policista, tajný policista, dř. také spolupracovník ministerstva vnitra, tajný (ten, kdo nenosí uniformu).

Tento argotický výraz se uvádí již v r. 1926 (Rippl). Další autor zmiňuje také odvozené fizule či kfrízl; německý argot Fiesel = chasník, pasák, lump, pův. Fisel či Pesel = penis, v něm. argotu také Fisl, svobodný vagabund (něm. výraz uvádí českobudějoviclý seznam argotických slov z r. 1822; Oberpfalcer v r. 1935.

Podle SNČ
Doplňuji:
K čemu a komu slouží či sloužilo v v minulosti i v současnosti „fízlování“ = špehování, odposlouchávání, slídění atd. snad není třeba vysvětlovat. Tajná policie stále existuje …

Pojem fízl se v obecné češtině rozšířil i na pojmenování ostatních příslušníků policie.