Katoda

Proč se pohádkovým drakům říká saně?

A mají něco společného se saněmi na sníh?

Nejlepší odpověď
marci1

V češtině kromě výrazu drak existuje také označení saň. Z heraldického hlediska je drak dvounohý tvor, chrlící oheň, a saň je tvor čtyřnohý, který oheň obvykle nechrlí, v obecné mluvě jsou však oba výrazy často chápány jako synonyma.
Zdroj: Wiki-drak

Další odpovědi
annas

Slova saň, sanice a saně, zdrobnělé sáňky, mají společný původ

Vysvěwtlení najdete v odkazu.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-neco-spolecneho-san-sanice-sanky-a-sanitka

Saň je slovo cirkevněslovanském, užívá se i v češtině., je starší. Drak je slovo latinského původu, v češtině se objevilo později.

SAŇ – to, co se plazí, klouže – užívá se jen v češtině a v cirkevní slovanštině.

Takže v ostatních jazycích je to drak.

„drak, drakovitý. Z lat. dracō (gen. dracōnis) z ř. drákōn a to asi od dérkomai ‘hledím’, tedy snad ‘tvor s hrozivým zrakem’“

J. Rejzek: Etymologický slovník

Drak

1. etnografie pohádkový tvor obyčejně v podobě hada nebo ještěra s křídly, s jednou i více hlavami a se schopností chrlit oheň; objevuje se v mytologii celého světa, někdy jako ztělesnění zla, jindy dobra;
2. přeneseně upoutaná létající papírová nebo látková konstrukce využívající síly větru; často výtvarně připodobněna představám draků.

Drak, latinsky Draco, zkratka Dra – cirkumpolární souhvězdí severní oblohy.

Hlavním poznávacím rysem draka z hlediska zařazení do systému živočichů je to, že patří mezi plazy stejně jako – česklá saň.

Někdy se říká, že v západoevropském umění vypadají draci, jejichž obraz ustálila středověká heraldika, natolik jako dinosauři, že z nich musí být odvozen. i

http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/archiv-kdyz-se-rekne-drak-0x8-/p_scifi.aspx?c=A090410­_091316_p_sci­fi_hpe

Takže je to jinak, než je to ve Wiki, kde není uvedený jazykový pohled.

independent

Saň je samice od draka, ať už v pohádce nebo jinde.

zdroj – Spejbl a Hurvínek, staré pověsti české

ivzez

Protože množné číslo slova saň je saně.

A saň nemá nic společného se sáňkami.
(Pokud vím.)

dubraro

Já si také myslím, že saň je samice.

Dochy

Nemyslím si, že saň je samice od draka. Zaměřil bych se na počet hlav, počet nohou apod. Domnívám se, že saň má zpravidla více hlav, drakovi stačí jedna… Ale obecně v ČR půjde o synonyma, nebo „skoro“ synonyma 😉

Admin2

Někdy stačí využít archiv a dovíte se, že saň i sáňky má společný původ.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-neco-spolecneho-san-sanice-sanky-a-
sanitka#discussion

Něco o dracích
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-vyskytuji-ve-starych-bajich-draci