Kelt

Proč se podprsenka řekne česky tak, že je zřejmý účel použití, ale…?

Podprsenska se řekne česky tak, že je zřejmý účel, v angličtině je to bra, což neznalec nepochopí. Beatles to použilo v písni Ob-la-di ob-la-da life goes on bra. Nevím, jak je to v jiných jazycích, ale usuzuji, že názvy oblečení jsou v každém jazyce typické a jednoznačné. Každopádně to je asi jeden z mála příkladů, kdy je patrné z názvu, na co se věc používá. Znáte něco podobného? (nemyslím třeba šroubovák, vrták apod.) Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Napadá mě slovo náramek, i když se to nezdá možné.

náramek, náramkový. Pro pochopení dnešního významu je třeba si uvědomit, že stč. rámě neznamenalo jen ‘rameno’, ale paži – i rámě.

Rámě – Všeslovanské slovo. . Psl. *ormę, *ormo je příbuzné se stpr.irmotv.,gót. arms‘ruka’,něm. Arm tv.,lat.armus‘ rameno,plece’,sti. īrmá- tv., av. arƏma ‘ruka, rameno’, vše z ie. *arƏmo- ‘ruka, rameno’.

Takže z Rejzkova vysvětlení je jasné, že náramek se nosí na ruce.
--

Nebo třeba od noha – ; nohavice – úzké kalhoty. Utvořené podobně jako rukavice – to utvořené od starého rukáv – ruka. Stejně t rukávník – ochrana rukou.

Ještě mě napadly boty holínky.
Psl. *golěnь je asi odvozeno od *golъ holý. Motivace se hledá buď ve významu ‘holá kost (tj. nekrytá svalovinou)’ či ‘oděvem nezakrytá část nohy’ Tu zakryjí holinky, záleží na tom, jak sjou vysoké.

Další odpovědi
Emefej

Takových úderných slov má čeština mnoho, pouze namátkou: hovnocuc, kadibudka, výsernice, prcguma. Máme velice košatý jazyk.

zjentek

Tak když nemyslíš šroubovák a vrták, tak co by to mělo bejt? Podhlavník? Ponožky? Sedačka? Lehátko?

Jasně zřejmý účel použití je ještě tady-

https://cesti­na20.cz/slovnik/pod­picnik/

Pospíšil

Pokud si vzpomínám dobře, ve francouzštině – a Francouzi by o tom něco měli vědět – se podprsenka řekne „soutien-gorge“, což mi přišlo vždycky divné, protože je to doslova „podpora hrdla“. Francouzi ale stejně říkají spíš „brassiére“, kde „brasse“ je náruč, což možná odpovídá spíš (a odtud bude asi i anglické „bra“).

autacek

Napadá mě taková hezká smrkonosoplena. Nakonec ale zvítězil kapesník, kupodivu se nosí v kapse, ale účel použití slovo již neprozradí a a i to nikomu nevadí. Čeština je ve složených slovech, třeba oproti němčině, ještě umírněná.

Kepler

Takových názvů je hodně, třeba čelenka, rukavice, nátělník, ponožky – když zůstaneme u oblečení. Podprsenka se mi moc nelíbí, kalhotkám taky neříkáme náprdelník, nebo nějak ještě hůř. Měla by to být prsenka, jak tomu říkal Mireček z Básníků. Ve Slezsku se podprdě někdy říká „podpjyyroki na cycoki“ (podpíráky na cecky). No není to hrozné?

Emefej

annas > tazatel se ptá na ZŘEJMÝ účel. Pokud je k vysvětlení nutný Rejzek, není účel až tak zřejmý.