zjentek

Proč se podnikům v pohostinství převážně říká restaurace?

To se snad uvnitř zrestauruji do určitý podoby, která se bude zásadně lišit od podoby stavu, v kterým jsem zařízení navštívil?

Nejlepší odpověď
dubraro

V podstatě máš pravdu. Je to odvozeno od slova restaurovat, což znamená uvést do původního stavu. Do restaurace přijdeš unavený a hladový, odejdeš odpočatý a nasycený.

Další odpovědi
elkon

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-slova-restaurant

Kepler

Dubraro má pravdu, takový je původní účel podniku. Když se to restaurování ale přežene, tak to zařízení opustíš ve stavu podstatně horším, podle hesla: dejte mi na ruce kožené rukavice, já už dojdu domů sám.

Bobek 2

Protože restaurátoři chodí do restaurace, zatímco konzervátor si radši doma otevře konzervu. Ten patlal, co se snažil vyrobit zlaťáky rozmazáváním chemie po Karlově mostě, byl restaurátor.

Ještě by se hospodám mohlo říkat „restituce“, to je taky obnovení původního stavu. Anebo rovnou „rekonstrukce“.

zjentek

Kepler, j, já jsem se jednou též TAK ZRESTAUROVAL, že to v tom zařítzení nemělo obdoby! D; D;