Matthew

Proč se počítá občas tímhle stylem ? :) Jedna 20, Dva a 20, Tři a 20 ? :)

To „dvacet“ má nahrazovat nějakou pomlku mezi čísli ? Hrají roli dvě slabiky ? Může se tedy používat i jedna 10, dva a 10, tři a 10 ? :D

Nejlepší odpověď
badisko

muze ale sam slysis jak to zni ne?…

Další odpovědi
cochee

Je to jakási pomůcka pro určení času. Když vyslovuješ tahle čísla normální rychlostí plynule za sebou, tak každé číslo trvá vyslovit cca 1 sekundu. Jasně že „jedna deset“ atd. bude trvat stejně dlouho, páč „deset“ a „dvacet“ jsou stejně dlouhá dvojslabičná slova, ale takhle je to zažité. Já třeba nepočítám jednadvacet, dvaadvacet, třiadvacet, ale opakuju stále jednadvacet (a můžu si odpočítávat jednadvacítky na prstech 🙂 )

beer

Zkrátka například místo dvacet dva se se řekne dva a dvacet, tedy jakoby počítání. Tím „počítaním“ se totiž dá nahradit výsledek.
Používá se to ale jen od 21(jednadvacet) do 99(devetaděvadesát) a píše dohromady.

Fienir

Ať to řekneš tak nebo tak, je to jedno? Platí zákon komutativní o záměně sčítanců.

BANAN93

nevim asi to je od němců