Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se po revoluci přejmenovávaly ulice?

Proč se musely přejmenovávat socialistické názvy ulic? To se ty ulice dále nemohly jmenovat třeba Leninova, Družby, Říjnové revoluce, Lidových milicí, Přátelství národů, Obránců míru, Vítězného února?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ke změně názvů nedocházelo jen pro r. 1990, ale i v dřívějších dobách. - za války, po válce .

"V létech 1950 až 1952 komunistická moc v Praze prosadila přejmenování několika set ulic, protože se prosazovalo, aby se do názvosloví dostala jména představitelů dělnického hnutí a hlavně také názvy sovětské.

Tento přejmenovávací trend se posílil ještě po srpnu 1968, a tak není divu, že po revoluci v listopadu 1989 přišla další vlna přejmenování ulic. Naposledy tedy dostaly ulice hromadně nová jména v letech 1990 až 1996.

Od roku 1990 se už jména ulic většinou měnila podle dohodnutých pravidel. Přednost se dává politicky neutrálním většinou zeměpisným názvům"
http://www.radio.cz/…

Takže zmizely názvy ulic a míst podle politků, kteří měli vztah k socialismu, takže se zprofanovali.

Znám jednu obec, v níž byla ulice Julia Fučíka - pojmenovaná po komunistickém novináři, spisovateli atd.
..
V 90. letech 20l st. se změnila na Fučíkovu - uvádí se, že název je odvozený od příjmení Fučíkova strýce, hudebního skladetele J. Fučíka., který zemřel v r. 1916.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nechápu proč, ale lidi, kteří se po revoluci dostali k moci, vymýšleli a vymýšlí i horší ptákoviny. Obyčejným lidem, kteří bydleli na takto upravených názvů ulic a náměstí to dělalo nemalé administrativní problémy a stát musel vynaložit (zbytečně) mnoho financí. Vše, co se týkalo změn názvů ulic a náměstí ( některé z nich uvádíš) bylo považováno jako odplata Sovětskému svazu, později Rusku. Dnes, když čtu, že letiště Ruzyně bylo pojmenována po nějakém člověku, kterého si neváží naprostá většina normálních lidí, chce se mi... !


Avatar uživatele
Zlatý

Ulice Adolfa Hitlera taky nezní špatně, co myslíš? :-)


Avatar uživatele
Stříbrný

Tak třeba Lenin. Do revoluce se oficiálně pokládal za velmi moudrého člověka a myslitele, který přinesl lidstvu úžasnou věc - komunismus.
Po revoluci se všeobecně uznalo, že ten komunismus nebyl tak úžasný, že to byl vlastně katastrofální experiment, který nikdy nemůže fungovat. Slepá ulička.
Sami ráčejí uznat, že bydlet na ulici pojmenované po takovém smolaři, by sami nechtěli.


Avatar uživatele
Stříbrný

Leckde se vraceli k původnímu názvu. Jinde zase nechtěli vzdávat hold něčemu nechtěnému. A jinde prostě že to bylo v módě.


Avatar uživatele

doufám, že se ty cedule schovaly. možná budou jednou potřeba


Avatar uživatele
Stříbrný

Většinou se názvy vracely do své prvorepublikové podoby.


Avatar uživatele

Aby ty komančovský názvy prostě zmizely.
Z názvů ulic musela zmizet jména ruských a komunistických činitelů a budovatelské a socialistické názvy. Takhle to bylo např. v Plzni:
Kdo byli Čeněk Ullrich, Štěpánka Kašparová, Jan Krautwurm, Marie Škardová, Vít Nejedlý či Otto Synek, jejichž jména lidé před rokem 1989 vídali na plechových cedulích v ulicích, si už dnes málokdo vzpomene. Leninově třídě dnes v Plzni říkáme Husova, z Gorkého je Goethova a z Charkovského nábřeží Anglické, ze Sovětské je Ruská ul.


Avatar uživatele

Avatar uživatele
Stříbrný

divná otázka když tyhle jmenované celebrity po revoluci upadly v nemilost, ale počkej...vrah tatíček Masaryk co nechal policajty střílet do dělnictva, ryšavý ochlasta Havel co rozprodal republiku cizákům a tunelděd arogant Klaus dopadnou zrovna tak...po další revoluci. tak se svět točí...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

klumprt

Navrhuju pojmenovat nějaké významné náměstí jako náměstí Shody Přísudku a Podmětu.

Avatar uživatele
Zlatý

ReHu

Klumpe, ty jsi mi vzal myšlenku :-) :-) :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1100
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 272
Zlatý Hlada 257
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.