Frogman

Proč se po opětovném otevření lednice otevírají dveře ztuha?

Lednici normálně otevřu, zavřu a následně znovu otevřu. Při tomto posledním otevření hned po zavření to jde vždy ztuha, proč?

Nejlepší odpověď
gecco

Nejde to ztuha (panty nezatuhnou), ale je tam i výrazně větší odpor proti pootevření…
😉
Je to tím, že:

  • otevřeš lednici, část studeného vzduchu unikne a dovnitř se ´vleje´ vzduch teplý
  • zavřeš lednici, vzduch teplý se ochlazuje a tím zmenšuje objem a tím vytváří podtlak

A dokud se podtlak nevyrovná s tlakem vzduchu v místnosti, při otevření jej musíš překonat (´přitiskává´ dveře lednice k futrům)…
😉

Další odpovědi
Hlada

Po otevření se dostane dovnitř teplý vzduch. Ten po zavření zchladne, zmenší objem, čímž vytvoří uvnitř podtlak, který brání otevření dveří.

RyuzakiKate

„Při otevření mrazničky se do ní dostane teplejší vzduch, který po zavření dvířek je v mrazničce prudce ochlazen. V mrazničce došlo spolu se snížením teploty vzduchu k jeho zmenšení objemu a vzniká podtlak. Mnohem větší vliv na velikost podtlaku však má kondenzace vzdušné vlhkosti obsažené ve vzduchu, který se do mrazničky dostal při jejím otevření.“

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/1576-proc-nekdy-nejde-otevrit-mraznicka.html