NoFear

Proč se planety v naší soustavě neskloňují tak, jako jména bohů, po kterých byly pojmenovány?

Tak například Jupiter má druhý pád Jupiteru (nebo Jupitera?), 3.p. Jupireru atd. Římský bůh Jupiter se skloňuje jako Jova, Jovu,.. Mytologický Mars je Mart, k Martu, Martův… Zato planeta je k Marsu, Marsův,.. Proč to tak je?

Nejlepší odpověď
cochee

Protože 1. už to jsou jména neživotná, pro planety, 2. už jsou to jména česká, převzata z latiny plně do češtiny.

Další odpovědi
Kepler

Jupiter i Mars mohou být rodu životného (jako bůh) i neživotného (planeta). Správné skloňování je zde: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=Jupiter

Kelt

Podívej se na základy latiny, gramatiku a na češtinu. V češtině se píše tak, jak slyšíš, v latině ne.

Pepa25

Doplním, že i jako bůh je v dnešní době možné skloňovat Jupiter – bez Jupitera, tvar Jova je spíše historicky používaný. U Marta to neplatí, zde se použije poučka pro skloňování antických jmen končících na -s a naplno se projeví rozdíl mezi latinským jménem a českým pojmenovaním měsíce, jak píše cochee

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Zapomněls ještě na Globus 😉