registronic

Proč se píše měkke i v této větě?

Pýcha předchází pád.

Můžete mi poradit, jak si odůvodnit i ve slově předchází?

Děkuji
Doplňuji:
Putin bohužel nerozumím.

Potřebuji to vysvětlit 11 leté sestře.

Nejlepší odpověď
quentos

Ve třetí osobě jednotného čísla přítomného času se totiž na konci píše měkké i vždy.
Řekněte si 3. osobu j. č. přítomného času jakéhokoli slovesa – žádná na Y končit nebude.

Další odpovědi
gecco

Asi nerozumím…
😉
Ve slově „předcházet“ se v některých tvarech píše „í“ (viz – http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C5%99edch%C3%A1zet&­Hledej=Hledej ).
Proč by se ale mělo psát „ý“ nemám nejmenšího tušení…
😉
Co tě k tomu přesvědčení vede?
___
Obecně – není-li nějakým pravidlem stanoveno tvrdé, piš po obojetné souhlásce měkké…
😉

Putin

Nevím, že by se po „z“ psalo tvrdé „y“, výjimkou vyjmenovaných a cizích slov ;)
Doplňuji:
Pardon, špatně jsem to napsal, ale snad pochopíte :)